Şirketler Mobil Veri Toplama Uygulamalarını Nasıl Kullanmalı?

Bu da toplam perakende satışının %6’sını temsil ediyor. Mağaza içi satışlar ise 4.3 Trilyon Dolar, yani toplam perakende satışlarının %94’ü.

İnternette veya sosyal medya hesaplarında gezinirken, tüketiciler her hareketlerinin yakından takip edildiğinin ve analiz edildiğinin, mobil veri toplama ile tercihlerini tam karşılayacak şekilde beliren reklamlar göreceklerinin farkındalar. Bu taktiklerin fiziksel olarak mekanlarda yapılması ise yasadışı, veya en azından ürkütücü bir hal alabilir.

Tüm e-ticaret yöntemlerine rağmen, tüketicilerin büyük çoğunluğu alışverişlerini hala fiziksel olarak yapmaktalar. US Census Bureau datalarına göre, 2013 yılında online perakende satış rakamları 263 Milyar Dolar’a ulaştı. Bu da toplam perakende satışının %6’sını temsil ediyor. Mağaza içi satışlar ise 4.3 Trilyon Dolar, yani toplam perakende satışlarının %94’ü. Veri anlayışında daha kapsamlı bilgiye sahip olan meslektaşlarına ayak uydurabilmek için, fiziksel perakende mağaza sahipleri ve yöneticilerinin mobil veri toplama yazılımından faydalanmaları gerekiyor. Bu türden teknoloji, etkin ve başarılı bir şekilde kullanıldığında, hem tüketici deneyimini hem de satış rakamlarını iyileştirir.

Sahada Perakende Veri Toplama

Perakende varlığını oluşturmak isteyen bir şirket açısından bakıldığında, sahada zaman geçirmek çok mühim bir nokta. Ürün, raflarda yerini bulduktan sonra, sahadan önemli ve değerli veriler toplamak marka yöneticisi veya saha satış temsilcisinin sorumluluğundadır. Marka değerlendirmelerini dikkate almaları da olukça önemli. Eğer mümkünse, temsilciler rakip markaların ölçümlerine de dikkat etmelidir. Bunun için tüketicinin ilgisini raflarda/sunum noktalarında bulunan rakip mallarının, diğerlerine nazaran daha mı çok ilgisini çektiği gözlemlenmelidir.

Perakende veri toplama işlemini kolaylaştırmak için, saha temsilcileri ve şirket müdürleri mobil veri toplama yazılımı uygulamalıdır. Marc McFetridge, Aaron Johnson ve Catherine Durham tarafından yönetilen bir araştırmada, perakende veri toplama için en yararlı araçların bir envanter listesi , harita, bir haftalık günlük ve fotoğraflardan oluşan bir kullanım olduğu tespit edilmiştir. En etkili teknoloji ise bu özelliklerin hepsini içermenin yanı sıra, yöneticiler için veri ve gerçek zamanlı analiz sağlayacaktır.

Müşteri Deneyimini İyileştirme

Saha temsilcilerinin işini daha da kolaylaştıran mobil veri toplama yazılımları ayrıca müşteriye gelişmiş bir deneyim sağlamaktadır. Araştırmalara göre, müşteri ilişkileri, müşterilerin alışverişlerine nasıl karar verdikleri konusunda oldukça önemli bir faktör. Mobil veri toplama yazılımları, saha temsilcilerinin elde tek tek doldurdukları evrak işlerini ve mağazada yapılacak dosyalama işlemleri gibi stresli ve vakit kaybettiren süreçleri atlamanızı sağlıyor. Bunun yerine, temsilciler bu sürelerini müşterilerin sorularını cevaplamak ve onları yönlendirmek için kullanabilirler.

Yazılımlar sayesinde sahadan toplanan perakende veriler, müdürlerin erişimine açık ve kolayca analize edilip harekete geçilebilir hale gelebiliyor. Stokların tükenmesi ve dağınık raf düzeni gibi olumsuz durumların önüne geçilebilir, sadece para tasarrufu değil, aynı zamanda müşteri memnuniyeti ve bağlılığı sağlanabilir.

İyi bir müşteri hizmetlerine sahip olmak için dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta, sorumluluklarına canı gönülden bağlı, işinde iyi olan çalışanlara sahip olmaktır. Mobil veri toplama yazılımı sayesinde yöneticiler, sahada bulunan temsilcileri takip edebilmekte ve performanslarını değerlendirebilmektedir. Bu yazılımlar sayesinde yüksek performans gösteren çalışanlar kolaylıkla tespit edilebilir ve ödüllendirilebilir, zorlanan çalışanlara ise ek hedefe yönelik destek sağlanabilir.

Doğru yazılım sayesinde vakit gerektiren işler ortadan kalkacak, ve saha temsilcisi çalışanlar işlerinde daha motive bir şekilde çalışacaklardır.

Sonuç olarak, mobil veri toplama fiziksel mağazası bulunan ve düzenli ve başarılı bir şekilde ilerlemek isteyen bütün perakende şirketleri için adeta bir zorunluluk. Doğru teknoloji kullanıldığı takdirde, saha temsilcileri, mağaza içi verileri kolay ve hızlı bir şekilde işleri başındayken toplayabilecekler. Daha sonrasında bu veriler toplanabilir ve müşteri deneyimini daha da iyileştirmek için analiz edilebilir.

One Comment on “Şirketler Mobil Veri Toplama Uygulamalarını Nasıl Kullanmalı?”

Bir cevap yazın