icon-otomotiv icon-insaat icon-medikal icon-close icon-banka icon-endustri icon-customer icon-activity icon-target icon-report icon-rocket icon-down icon-calendar icon-data icon-personal icon-mobile icon-flag icon-team icon-right-secondary icon-kvkk icon-iso icon-lock icon-ip icon-dmz icon-reload icon-stats-down icon-stats-up icon-job icon-role icon-home icon-integrations icon-app-market icon-zoom icon-social-facebook icon-social-twitter icon-social-instagram icon-social-medium icon-social-youtube icon-social-spotify icon-social-linkedin

Subliminal İkna Teknikleri ve Satış Psikolojisi

Okuma Süresi: 2 dakika Günlük hayattaki iletişimimizi çoğu zaman bilinçli kurduğumuzu zannederiz. Halbuki iletişimimiz büyük oranda bilinçaltımız tarafından idare edilmektedir. Subliminal ikna teknikleri bilinçaltına...

Günlük hayattaki iletişimimizi çoğu zaman bilinçli kurduğumuzu zannederiz. Halbuki iletişimimiz büyük oranda bilinçaltımız tarafından idare edilmektedir. Subliminal ikna teknikleri bilinçaltına hitap eden, ilgili kişiyi bir ürün veya hizmeti almaya teşvik eden tekniklerdir.

Subliminal İkna Teknikleri ve Satış Psikolojisi

Satışın temelinde ikna tekniklerinin yanı sıra insan psikolojisi yer alır. Biz de Ekmob Webinar’larında bu hafta subliminal ikna tekniklerini ve satışın psikolojisi konusunu ele aldık. İletişim bilimci, eğitmen – yazar Emrah Altuntecim birçok değerli tüyoyu bizlerle paylaştı.

Neler Konuştuk?

Emrah Altuntecim değerli tüyoları bizimle paylaşırken, birkaç konunun üstüne durdu. Bu konular ise şöyle idi:

 • Subliminal kelimesi nedir?
 • İnsanlar satın alma kararını nasıl verir?
 • Subliminal kelimesinin altında ne yatar?
 • Nasıl daha kolay satış yaparsınız?
 • Erkek beyin lobu ile kadın beyin lobu arasındaki fark nedir?
 • Sağ beyin lobu ile sol beyin lobu arasındaki fark nedir?
 • Görsel yapı, işitsel yapı ve kinestetik yapı nedir?
 • Satışçı, müşterileri ikna etmek için neler yapmalıdır?

Emrah Altuntecim Neler Önerdi?

 • Subliminal kelimesinin anlamı, bilinçaltına mesaj vermektir. İnsanları, bilinçaltına girmeden önce tanımalıyız. Nasıl tanıyabiliriz? İletişime geçmeden önce sosyal medya hesaplarını inceleyebiliriz.
 • Beden dili çok önemlidir. Beden dilini kullanırken aynalama tekniği uygulayın. Karşınızdaki kişi çok enerjik ise onun enerjisini kendine çekin ve beden tonunuzu ona göre ayarlayın. Eğer karşınızdaki insan çok sakin ise beden tonunuzu onunla aynı seviyeye çekin.
 • İletişim kurarken karşınızdaki insanın kelime setlerini kullanın. Hangi kelimeleri kullanıyorsa ona göre kelimelerinizi seçin. Bu durum karşı tarafta yarı hipnoz hali yaratır.
 • Karşınızdaki insanın düşünme şeklini belirleyin ve iletişim sürecinizi ona göre özelleştirin. Örneğin, karşınızdaki müşteri işitsel zekalı ise rakamlaşmak gerekir. İlk yapılması gereken karşınızdaki kişinin görsel, işitsel veya kinestetiklerini keşfetmektir.
 • Kullandığınız tekniği karşı tarafın fark etmemesini sağlayın. Karşı taraf bir teknik uyguladığınızı hissederse tüm süreciniz boşa gider.
 • Subliminal ikna tekniklerinin anahtarı önce kendinizi hipnoz etmektir. İşinize ve sattığınız ürüne inanın. Eğer siz sattığınız ürüne yüzde yüz inanır ve bir değer katarsanız hem satış sürecini daha kolay kapatırsınız. Hem de satışlarınızı arttırırsınız.

Birçok bilgi ve öneri kazanabileceğiniz yayınımızı YouTube üzerinden izleyebilir, Spotify üzerinden dinleyebilirsiniz. Yaptığımız tüm webinarlar ücretsiz ve herkese açıktır. Siz de Linkedin’dan Ekmob’u takip ederek webinar takvimimizden haberdar olabilirsiniz.

Değerli bilgileri için Sayın Emrah Altuntecim’e teşekkür ederiz.

« »