icon-otomotiv icon-insaat icon-medikal icon-close icon-banka icon-endustri icon-customer icon-activity icon-target icon-report icon-rocket icon-down icon-calendar icon-data icon-personal icon-mobile icon-flag icon-team icon-right-secondary icon-kvkk icon-iso icon-lock icon-ip icon-dmz icon-reload icon-stats-down icon-stats-up icon-job icon-role icon-home icon-integrations icon-app-market icon-zoom icon-social-facebook icon-social-twitter icon-social-instagram icon-social-medium icon-social-youtube icon-social-spotify icon-social-linkedin

Tatko 1927 Satış Ekipleri Dönüşüm Başarı Hikayesi

Okuma Süresi: 2 dakika Tatko 1927, 1927 yılında Goodyear Tire and Rubber Co. ve Dodge Brothers’ın Türkiye distribütörü olarak kurulmuştur. Bu geçen 94 sene içinde,...

Tatko 1927, 1927 yılında Goodyear Tire and Rubber Co. ve Dodge Brothers’ın Türkiye distribütörü olarak kurulmuştur. Bu geçen 94 sene içinde, çeşitli alanlarda önemli sanayi yatırımları geliştirmiş ve birçok yabancı şirketi Türkiye’de başarıyla temsil etmiştir. Tatko 1927; binek lastikler, ticari lastikler, kamyon, dorseler, tır, yolbaşı lastikler, forklift lastikleri, zirai kategorideki lastikler olarak geniş bir ürün yelpazesinde satış yapmaktadır. Tatko Grup, halen Türkiye lastik sektörünün en büyük şirketlerden biridir. Bununla birlikte Tatko’nun yurtdışında da bazı şirketleri mevcuttur. Yani büyüyen, gelişmekte olan bir organizasyonu vardır.

Türkiye’nin 81 ilinde, aktif olarak ticari faaliyetlerini gerçekleştirmekte, çoklu marka olacak şekilde perakende lastik zinciri konseptini yürütmektedir. Örneğin: Lastikpark, Her Lastik, Lastik Vs. Bu geniş satış ağını ise 50’den fazla satış yöneticisi ile yönetmektedir.

Bu alanda bütün ticari gelişimi, kampanyaları ve bilgileri merkezi sistemimize aktarmak amacıyla bir satış yönetim yazılımına ihtiyaç duyulmuştur. Satış ekipleri için raporlama süreçlerini kolaylaştırmak, süreci beyan esaslı değil de veriye dayalı şekilde yürütmek amacıyla Ekmob SFA canlıya alındı.

Ekmob SFA’den Sonra Tatko 1927

Ekmob SFA sayesinde anlık veri girişi yapıldığı için satış ekipleri kalem-kağıt ile not almayı bıraktı. Gün sonunda tüm aktiviteleri tek tuşla, kolayca raporlamaya başladı. Bu sayede hem zaman tasarrufu sağlandı hem de olası veri kayıplarının önüne geçildi. Ekmob SFA ile Tatko 1927, satış süreçlerinde verimlilik kazandı.

Artık sahadaki büyün ziyaretleri arşivlemek ve kayıt altına almak mümkün hale geldi. Ve ilgili alandan sorumlu satış temsilcisi değiştiğinde ya da aradan 1 yıl geçtiğinde de tüm geçmiş süreç görülebilir duruma geldi. Yani satış ekibi kronolojik bütün ziyaret noktalarını, bütün gelişimi, bayinin yaptığı performans hareketlerini elindeki uygulamadan görebilmektedir. 

Bölge müdürleri, yönettikleri ruttaki satış ekibiyle iletişimlerini dağınık kanallardan yapmak yerine artık tek bir platform üzerinden güvenle yapabilir hale geldi. Ekmob sayesinde sahada geçirilen sürenin kalitesi de arttı. Kağıt usulü, dağınık veri toplama araçları yerine Ekmob SFA üzerinden tasarlanmış formlar ile ihtiyaç olunan tüm veriler artık kolayca toplanıyor. Bu formlar sayesinde hem satış ekipleri görevleri kapata kapata ilerlediği için bilgilerin canlı durmasını sağlıyor hem de tüm veriler anlık bir şekilde raporlanabilir, güvenle saklanabilir şekilde bulut tabanlı hafızaya kaydediliyor. Böylelikle Tatko 1927 sahanın nabzını çok daha iyi tutuyor.

Sonuç olarak satış ekibindeki bir kişi rutunda hangi gün, hangi saat, hangi bayiyi ne için ve ne zaman gideceğini çok daha sistematik bir şekilde programlayabilir hale geldi. Bununla birlikte randevulardaki bu programatik sayesinde Tatko’da verim artışı yaşadık. Ekmob’un planlaması sayesinde de ekipler çok daha iyi zamanlarını planlamış oldular.

« »