icon-otomotiv icon-insaat icon-medikal icon-close icon-banka icon-endustri icon-customer icon-activity icon-target icon-report icon-rocket icon-down icon-calendar icon-data icon-personal icon-mobile icon-flag icon-team icon-right-secondary icon-kvkk icon-iso icon-lock icon-ip icon-dmz icon-reload icon-stats-down icon-stats-up icon-job icon-role icon-home icon-integrations icon-app-market icon-zoom icon-social-facebook icon-social-twitter icon-social-instagram icon-social-medium icon-social-youtube icon-social-spotify icon-social-linkedin

Tele Satış Ne Demektir? Avantajları Nelerdir?

Okuma Süresi: 2 dakika Pandemi sebebiyle firmalar iş yapış şekillerini değiştirdi. Tüm stratejiler tekrar kurgulanmak zorunda kaldı. En büyük değişiklik ise satış süreçlerinde yaşandı....

Pandemi sebebiyle firmalar iş yapış şekillerini değiştirdi. Tüm stratejiler tekrar kurgulanmak zorunda kaldı. En büyük değişiklik ise satış süreçlerinde yaşandı. Firmalar satış dönüşümüne, satış geliştirme yöntemlerini değiştirerek başladılar. Değişime başlarken en çok tercih edilen uygulama tele satış oldu.

Tele satış, kulağa telefon üzerinden satış yapmak gibi gelse de aslında müşteri ile telefonda yapılan tüm iletişime verilen isimdir.

Tele Satış Nasıl Uygulanır?

Bir satış temsilcisinin, satış öncesi veya sonrası dönemde müşteri ile telefonda konuşması tele satış olarak adlandırılır. Bu konuşma herhangi bir konu hakkında olabilir. Örneğin, satıştan önce potansiyel müşteriye ulaşarak ürün hakkında bilgi vermek, ürünün faydalarını anlatmak, satış randevusu almak hatta direkt telefonda satış yapmak tele satıştır.

Ayrıca müşterilerinizin sorun veya destek için sizi araması veya sizin müşteri ilişkileri için onları aramanız da bu uygulama içerisindedir. Yani yapılan tele satışın sebebi ne olursa olsun, satış geliştirme stratejilerinde önemli bir yer kaplamaktadır. Çünkü müşteriler ve potansiyel müşterilerle iletişim kurmanın en kolay ve etkili yollarından biridir. Üstelik yüz yüze iletişim kadar maliyetli değildir.

Ancak başarılı bir tele satış için yapılan aramalar kaliteli olmalıdır. Örneğin, satış temsilcisinin sesini ve diksiyonunu kontrol edebilmesi, hitabet yeteneğine sahip olması gerekir. Bu konudaki eğitimler ile satış temsilcilerinizi daha donanımlı hale getirebilirsiniz. İyi yapılan tele satış, müşterilerinizin taleplerini ve iş hacminizi daha kolay ölçmenize yardımcı olur.

Yapılan aramaların takip edilebilmesi, alacağınız stratejik kararlar ve belirleyeceğiniz satış hedefleri için önemlidir. Ekibiniz, bir günde ortalama kaç arama yapıyor? Bu aramalar kaç dakika sürüyor ve neler konuşuluyor? Hangi müşteriler aranıyor? Gibi metriklerin ölçülmesi ve raporlanması satış takibini daha kolay gerçekleştirmenize yardımcı olur. Ayrıca bu raporlar temsilcilerinizin performans takibini sağlamanıza ve firmanızın müşteri portföy hâkimiyetini görmenizi de sağlar.

Tele Satışın Avantaj Nelerdir?

Baylor Üniversitesi’nin satış hakkında yaptığı araştırmaya göre alıcıların %49’u ilk temas olarak aranmayı tercih ediyor. Dolayısıyla tele satış başarı oranı yüksek, müşterilerle hızlı ve kolay iletişim sağlayan bir uygulamadır. Müşteriyi daha kolay anlama ve müşteriye değer verme fırsatı sağlar.

Karşılıklı görüşmeler sayesinde potansiyel müşterinin ürün veya hizmet hakkında tutumu daha iyi kavranır. Bu da olumlu müşteri üzerinde odaklanarak satışı daha hızlı şekilde kapatmaya yardımcı olur. Satış temsilcileri, aramalarında bir CRM programından destek alarak müşterilerinin karakterlerini ve isteklerini daha kolay belirleyebilir.

Biz de Ekmob olarak satış ekiplerinizin tele satış faaliyetlerini desteklemek adına arama özelliğimizi yayına aldık. Artık Ekmob üzerinden müşteri aramalarınızı takip edebilir, raporlayabilir ve ekibinizin daha verimli çalışmasını destekleyebilirsiniz.

« »