icon-otomotiv icon-insaat icon-medikal icon-close icon-banka icon-endustri icon-customer icon-activity icon-target icon-report icon-rocket icon-down icon-calendar icon-data icon-personal icon-mobile icon-flag icon-team icon-right-secondary icon-kvkk icon-iso icon-lock icon-ip icon-dmz icon-reload icon-stats-down icon-stats-up icon-job icon-role icon-home icon-integrations icon-app-market icon-zoom icon-social-facebook icon-social-twitter icon-social-instagram icon-social-medium icon-social-youtube icon-social-spotify icon-social-linkedin

Tele Satış Performansınızı Arttıracak 10 Öneri

Okuma Süresi: 2 dakika -3.30 Dk Okuma Süresi Tele satış sanıldığından daha dikkatli uygulanması gereken bir yöntemdir. Çünkü müşterileriniz ile iletişime geçme şekliniz, firmanızın...

-3.30 Dk Okuma Süresi

Tele satış sanıldığından daha dikkatli uygulanması gereken bir yöntemdir. Çünkü müşterileriniz ile iletişime geçme şekliniz, firmanızın algılanma şekline yön verir ve satış performanslarınızı etkiler. Bu yüzden satış temsilcilerinin dikkat etmesi gereken bazı noktalar, satış aramalarının performansını artıracak bazı ipuçları vardır.

Örneğin, iletişim kuran kişinin karakteristik özellikleri konuşmanın gidişatını etkileyebilir. Ya da telefonla jest ve mimikler kullanılmadığı için yanlış anlamalara sebep olabilir. Bu sebeple satış temsilcilerinin aramalarının takip edilmesi ve gerekli eğitimlerin verilmesi gereklidir.

(Tele Satış Ne Demektir? Avantajları Nelerdir?)

Biz de tele satış performanslarınızı artırmak için 10 öneri derledik.

1) Günlük hedefleri belirleyin:

Bir günde yapılacak ideal arama sayısı firmalar bazında değişkenlik gösterir. Ancak yapılan araştırmalar gösteriyor ki bir personel 7-8 saatlik mesaide 100 kişi arayarak, ortalama 60 ideal diyalog yakalar. Bu 60 ideal diyalog o an satışa dönmese bile sonrası için sadık bir lead kaynağı olur.

2) Müşteriye çözüm sunun:

Görüşme yapılan kişiye çözüm sunmak önemlidir. Yani müşterinin, sizi dinlemesi için ürün veya hizmetin ona ne kolaylıklar sağlayacağını bilmelidir. Arama esnasında hangi sıkıntılarına çözüm sunulduğu mutlaka belirtilmelidir.

3) Hayır, cevabına hazır olun:

Tele satışın zor yanlarından biri ise reddedilme olasılığıdır. Karşınızdaki kişi mutlaka itirazlar ortaya koyacaktır. Olumsuz cevaplar verecektir. Ama bu olumsuz yanıtların motivasyonunuzu düşürmesine izin vermeden bir sonraki müşteriye pozitif bir yaklaşım sağlamalısınız.

4) Müşteri takibini yapın:

İyi bir satış sürecinde müşteri adayının alışveriş yapması sağlanmalıdır. Belirli periyotlar ile satın alma işlemi gerçekleştiren her müşteri tekrar aranmayı bekleyecektir. Bu periyotları takip edin.

5) Doğru sorular sorun:

İyi bir satış temsilcisi, satış yapmadan önce durumu tespit eder. Yani karşısındaki kişiye doğru sorular sorarak, ihtiyaçlarını öğrenir. Tele satış esnasında tıpkı bir psikiyatrist gibi müşterinize yaklaşmaya çalışın.

6) Arama öncesi bir plan oluşturun:

Planlama yaparak, öncelikle potansiyel kitle ve piyasa hakkında mutlaka bilgi sahibi olmak gerekir. Özellikle b2b satışlarda şirket içerisinde doğru kişi ile görüşmek önemlidir.

7) Satış ekibini eğitimler ile destekleyin:

Her işte olduğu gibi satışı kapatmak için de bazı eğitim ve kurslar ekibinize katkı sağlayacaktır. Konuşma, hitabet, diksiyon, stres eğitimleri ve zaman yönetimi gibi eğitimler mutlaka alınmalıdır.

8) Oto motivasyon sağlayın:

Müşterileri aramaya başladığınız andan itibaren kendinizi motive etmeniz ve pozitif iletişim kurmanız önemlidir.

9) Doğal ve samimi davranın:

Telefonla satış hizmeti sunabilmek için rahat konuşulmalıdır. Kekelemeden, herhangi bir ezber metni okuyormuş gibi davranmadan, samimi ve etkili konuşma yapmanız gerekir. Doğal bir konuşma karşıdaki kişiyi de etkiler.

10) Yapılan aramaları raporlayın:

Yapılan aramaların raporlanması ve gerekli bilgilerin CRM’e kaydedilmesi performans takibini ve müşteri yönetimini kolaylaştıracaktır.

Bu önemli önerileri göz önünde bulunduran her şirket ve her satış personeli tele satış işlemini kolayca ve yüksek verim ile gerçekleştirecektir.

Ekmob Kurucu Ortağı Sunay Şener ve AloTech Satıştan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Korhan Erçin’in tele satış konusunu konuştuğu webinarımızı izlemek için tıklayınız.

« »