Tele Satış Performansınızı Arttıracak 10 Öneri

-3.30 Dk Okuma Süresi

Tele satış sanıldığından daha dikkatli uygulanması gereken bir yöntemdir. Çünkü müşterileriniz ile iletişime geçme şekliniz, firmanızın algılanma şekline yön verecek ve satış performanslarınızı etkileyecektir. Bu yüzden satış temsilcilerinin dikkat etmesi gereken bazı noktalar, satış aramalarının performansını artıracak bazı ipuçları vardır.

Örneğin, iletişim kuran kişinin karakteristik özellikleri konuşmanın gidişatını etkileyebilir. Ya da telefonla jest ve mimikler kullanılmadığı için yanlış anlamalara sebep olabilir. Bu sebeple satış temsilcilerinin aramalarının takip edilmesi ve gerekli eğitimlerin verilmesi sağlanmalıdır.

(Tele Satış Ne Demektir? Avantajları Nelerdir?)

Biz de tele satış performanslarınızı artırmak için 10 öneri derledik.

1) Günlük hedeflerin belirlenmesi:

Bir günde yapılacak ideal arama sayısı firmalar bazında değişkenlik göstermektedir. Ancak yapılan araştırmalar gösteriyor ki ortalama bir personel 7-8 saat mesaide 100 kişi arayarak, ortalama 60 ideal diyalog yakalayabilir. Bu 60 ideal diyalog o an satışa dönmese bile sonrası için sadık bir lead kaynağı olur.

2) Müşteriye çözüm sunmak:

Görüşme yapılan kişiye çözüm sunmak önemlidir. Yani müşterinin sizi dinlemesi için ürün veya hizmetin ona ne kolaylıklar sağlayacağını bilmelidir. Arama esnasında hangi sıkıntılarına çözüm sunduğunu mutlaka belirtmek gerekir.

3) Hayır, cevabına hazır olmak:

Tele satışın zor yanlarından biri ise reddedilme olasılığıdır. Karşınızdaki kişi mutlaka itirazlar ortaya koyacaktır. Hayır, cevapları verecektir. Ama bu olumsuz yanıtların hepsine katlanmayı öğrenmelisiniz. Bir sonraki müşteriye yine olumlu bir tavır takınmalısınız.

4) Müşteri takibini sağlamak:

İyi bir satış sürecinde müşteri adayının alışveriş yapması sağlanmalıdır. Belirli periyotlar ile satın alma işlemi gerçekleştiren her müşteri tekrar aranmayı bekleyecektir. Bu periyotları takip etmelisiniz.

5) Doğru iletişim kurmak:

İyi bir satış temsilcisi, satış yapmadan önce durumu tespit eder. Yani karşısındaki kişiye doğru sorular sorarak, ihtiyaçlarını öğrenir. Tele satış esnasında tıpkı bir psikiyatrist gibi müşterinize yaklaşmaya çalışın.

6) Arama öncesi plan oluşturmak:

Planlama yapılarak, öncelikle satış yapılacak kitle ve piyasa hakkında mutlaka bilgi sahibi olmak gerekir. Özellikle b2b satışlarda şirket içerisinde doğru kişi ile görüşmek önemlidir.

7) Satış ekibine eğitim sağlamak:

Her işte olduğu gibi satışı gerçekleştirmek için de bazı eğitim ve kurslar ekibinize katkı sağlayacaktır. Konuşma, hitabet, diksiyon, stres eğitimleri ve zaman yönetimi gibi eğitimler mutlaka alınmalıdır.

8) Oto motivasyonun sağlanması:

Her işte olduğu gibi müşterileri aramaya başladığınız andan itibaren kendinizi motive etmeli ve pozitif olarak iletişim kurmaya başlamalısınız.

9) Etkili iletişim kurmanın önemi:

Telefonla satış hizmeti sunabilmek için rahat konuşulmalıdır. Kekelemeden, herhangi bir ezber metni okuyormuş gibi davranmadan, samimi ve etkili konuşma yapmanız gerekir. Doğal bir konuşma karşıdaki kişiyi de etkileyecektir.

10) Yapılan aramaların raporlanması:

Yapılan aramaların raporlanması ve gerekli bilgilerin CRM’e kaydedilmesi gerekir. Performans takibini ve müşteri yönetimini kolaylaştıracaktır.
Bu önemli önerileri göz önünde bulunduran her şirket ve her satış personeli tele satış işlemini kolayca ve yüksek verim ile gerçekleştirecektir.

Ekmob Kurucu Ortağı Sunay Şener ve AloTech Satıştan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Korhan Erçin’in tele satış konusunu ele aldığını webinarımızı izlemek için tıklayınız.