Yapay Zeka İle Daha Fazla Satış

Gerçekleşen ve gerçekleşecek olan tüm teknolojik gelişmeler insan etkileşiminin önemini azaltamaz. Ancak teknolojiyi kullanarak onu tamamlayabilir ve daha iyi hale getirebilir. Yapay zeka söz konusu olduğunda insanlar ikiye ayrılır. Seven veya nefret edenler… Yani kullanmak için heyecanlananlar ve potansiyelinden korkanlar. Oysaki yapay zeka çoktan hayatımızda yer etmeye başlamış durumda.
Siri ile konuşurken veya Alexa’dan analiz yaparken gün içinde yapay zekayı kullanmış oluyoruz. Yani yapay zeka bize hem kişisel hem de işle ilgili farklı kullanım imkanları sunuyor. Chatbotlar, şirketlerin müşteri hizmetleri alanında yapay zekayı ne kadar çabuk kabullenip kullanmaya başlamasının bir örneğidir. Bir diğer faydalarına gelecek olursak:

1. Daha kesin bir olasılık bilgisi sağlar.
Potansiyel müşterilerinize ulaşmak için çeşitli kanallar vardır. (LinkedIn, Google vb.) Yapay zeka sayesinde verilerinizi çeşitli kaynaklardan doğrulayarak, mümkün olan en doğru veriyi toplayabilirsiniz.
Tarama sürecinin ilk aşamasından itibaren doğru veriyle bağlantı kurduğunuzda başarınız belirgin şekilde artacaktır. Sonuçta kullanılmayan telefon numaraları, ölü e-posta adresleri, pozisyonundan ayrılmış veya şirketlerini değiştiren kişileri aramıyorsun. Baştan beri doğru verilerle çalışarak başarı ve takip oranınız gelişir.

2. Verimliliği arttırır.
Yapay zeka, 7 gün 24 saat çalışabilir. Bir çalışanın ilişki kurma ve insan-insan arasındaki iletişim becerileri açısından sağladığı değere yetişemez. Ancak satış ekibi çalışmıyorken; daha fazla potansiyel müşteri sağlamak ve satışınızı kolaylaştırmak için yardımcı olabilir. Böylece genel verimliliği arttırır.

3. Otomatik mesajları daha insani hissettirir.
Zamandan kazanmak için otomatikleştirilen pazarlama süreci için(lead üretimi, mailing vs.) ve olası satış üretmeye yardımcı birçok otomasyon aracı bulunmaktadır. Yapay zeka bu süreci, bir adım daha ileri götürür. Böylece bir müşterinizin spesifik ihtiyaçlarıyla ilgili daha özelleştirilmiş bir pazarlama mesajları sunabilirsiniz. Bu hedefli mesajlar sayesinde otomatik pazarlamaya göre dönüşüm oranlarınızı artırır.
Bir satış elemanının, kişiselleştirilmiş bir e-posta oluşturmak için zaman ayırması ve birkaç faktöre bağlı olarak belirli bir ses / tonda yazması gerekir. Yapay zeka ise tüm bunları hızlıca ve insana en yakın şekilde gerçekleştirebilir.

4. Kaçırılan fırsatları azaltır.
Tek gereken uygulanabilir bir satış süreci oluşturmak ve onu uygulamak. B2B satış süreci hızlıdır. Yapay zekalar bu hıza ayak uydurabilirler. (Yanıt sürelerini kaçırmaz vs.)

  • B2B şirket liderlerinin ortalama cevap verme süresi 42 saattir.
  • Bir saat içinde şirketlerin yalnızca yüzde 37’si yanıt verir.
  • Şirketlerin yüzde 16’sı 1 ila 24 saat içinde yanıt verir.
  • Şirketlerin yüzde 24’ü 24 saatten fazla sürede yanıt verir.
  • Şirketlerin yüzde 23’ü hiç cevaplamaz.

Yapay zekalar ise potansiyel müşterilere derhal ulaşmanızı ve boru hattınızdaki eksik fırsatları ortadan kaldırarak, hassasiyet gösteren potansiyel müşterileri takip etmenizi sağlar.

Bir cevap yazın