icon-otomotiv icon-insaat icon-medikal icon-close icon-banka icon-endustri icon-customer icon-activity icon-target icon-report icon-rocket icon-down icon-calendar icon-data icon-personal icon-mobile icon-flag icon-team icon-right-secondary icon-kvkk icon-iso icon-lock icon-ip icon-dmz icon-reload icon-stats-down icon-stats-up icon-job icon-role icon-home icon-integrations icon-app-market icon-zoom icon-social-facebook icon-social-twitter icon-social-instagram icon-social-medium icon-social-youtube icon-social-spotify icon-social-linkedin
possessed-photography-U3sOwViXhkY-unsplash

Yapay Zeka Satışın Geleceğini Nasıl Değiştiriyor?

Okuma Süresi: 2 dakika Pazarlama ve satış alanlarında veri toplama ve veri analiz süreçleri her geçen gün önem kazanıyor. Yakın zamanda yapılan bir araştırmaya...

Pazarlama ve satış alanlarında veri toplama ve veri analiz süreçleri her geçen gün önem kazanıyor. Yakın zamanda yapılan bir araştırmaya göre ticari alıcıların %89’unun bir şirket tarafından sağlanan deneyimi, ürünleri ve hizmetleri ile aynı düzeyde değerlendirdiği görülüyor.  Bu gerçeklik göz önüne alındığında, yapay zeka (AI) ve makine öğrenimi (ML) satın alma deneyimini zenginleştirebilecek potansiyele sahip. Peki, yapay zeka saha satışlarının geleceğini nasıl şekillendirecek? 

Yapay Zekanın Saha Satışlarına Olan Etkisi 

Yapay Zeka ve Satış İlişkisi

Bir McKinsey araştırmasının gösterdiği sonuçlara göre; satışlarda yapay zeka kullanımına öncülük eden şirketler, olası satışlarda ve randevularda %50’den fazla artış kaydetmiştir. Yapay zeka desteği sayesinde aynı şirketlerin maliyetlerde %40 ila %60 arasında azalma, arama süresinde ise %60 ila 70 oranında azalma kaydettiği görülmüştür. Gelişmiş arama yöntemleri ile doğru müşteriye hızlı ve etkin bir şekilde ulaşılarak saha satışlarında olumlu geri dönüşler alınabilir. 

Yapay Zeka Desteğinin Saha Satışları Üzerindeki Etkileri 

Saha satışlarında yapay zekanın etkileri azımsanmayacak boyuttadır. Bu etkileri 3 başlık altında şu şekilde inceleyebiliriz:

1) Gelişmiş İçerik Yönetimi ile Satış İçeriğinin Değerini Artırır

Fiziksel mesafe ve yüz yüze etkileşimin dönüşüme uğradığı günümüzde, alıcıların %67’sinin satın alma kararlarını bildirmek için dijital içeriklerden destek almayı tercih ettiği görülür. Alıcıların bu talebine yanıt vermek için müşterilerin görüntüleme sayısı, beğeni ve paylaşımlarından ötesine geçmek gerekir. Bu süreçte yapay zeka desteği ile müşterilerin kaydırma derinliği, harcadığı zaman ve tüketilen içerik parçalarının sayısı gibi içeriğin potansiyel müşteri tarafından nasıl alındığını gösteren metriklere ulaşılabilir. İçeriğin tüketimi ve dönüşüm oranı ölçümleri için AI teknolojisinden yardım alarak yatırım getirisine dair somut bilgilere ulaşmak mümkündür. 

2) Optimize Edilmiş Eğitimlerle Satış Ekiplerini Güçlendirir 

Yapay zeka ve makine öğrenimi, daha fazla etkinlik ve verimlilik için gereken desteği sağlayarak boşluğun doldurulmasına katkıda bulunur. Satış ekipleri genel anlamda eğitimlerinin doğasından pek memnun görünmediği için daha zengin içerikli eğitimlere ihtiyaç duyar. Yapılan bir araştırmada satış temsilcilerinin yalnızca %41’i satış eğitimlerini her zaman etkili olarak değerlendirmiştir. Bu süreçte yapay zeka ve makine öğrenimi, satış ekiplerinin motivasyonundan satış dönüşüm oranlarına kadar pek çok aşamada olumlu katkılar sağlar. 

3) Yardımcı Görevleri Otomatikleştirerek Satıcıların Gerçek Satışa Odaklanmasını Sağlar  

Yapay zeka sistemi veri yakalama, rutin katılım, zamanlama ve takip gibi insan katılımı gerektirmeyen süreçleri otomatik bir şekilde sürdürme ayrıcalığı sunar. Tekrarlayan birçok görevi otomatikleştirmede etkili bir çözüm olarak ortaya koyar. Ayrıca, satış temsilcilerinin gerçek satış sürecine daha fazla zaman ayırmasını sağlar. Bu noktada Ekmob SFA, otomatik rapor hazırlama desteği ile satış sürecini ve satış ekiplerinin yönetimini kolay bir şekilde sürdürmenizi sağlar. Satış ekiplerinin satış sürecinde ihtiyaç duyacağı tüm yetkinlikleri bir arada sunan Ekmob SFA ile müşteri analizleri çok daha hızlı bir şekilde gerçekleştirilir.

Ekmob SFA ile Satışın Kültürel Değişimine Ortak Olun 

Ekmob SFA, doğru müşteri hedeflemesinin veriye dayalı bir şekilde yapılmasını sağlayarak daha etkili bir deneyim sunar. Satışın kültürel değişimine ortak olan Ekmob SFA ile birçok sistemi entegre hale getirebilirsiniz. Saha satış süreçlerinde satıcıların çok daha aktif olmasını sağlayan Ekmob SFA, otomatik raporlama desteği ile zamanı etkin kullanmanıza yardımcı olur. Satış süreçlerini otomatikleştirmek için Ekmob SFA ile hemen bugün başlayın!

« »