icon-otomotiv icon-insaat icon-medikal icon-close icon-banka icon-endustri icon-customer icon-activity icon-target icon-report icon-rocket icon-down icon-calendar icon-data icon-personal icon-mobile icon-flag icon-team icon-right-secondary icon-kvkk icon-iso icon-lock icon-ip icon-dmz icon-reload icon-stats-down icon-stats-up icon-job icon-role icon-home icon-integrations icon-app-market icon-zoom icon-social-facebook icon-social-twitter icon-social-instagram icon-social-medium icon-social-youtube icon-social-spotify icon-social-linkedin

Yapay Zeka ve Otomasyonun Satış Performansına Sunduğu 3 Fayda

Okuma Süresi: 3 dakika Satın alma ve satış yapma pratiklerinin değişiklik göstermesi, satış süreçlerinin güncellenmesini beraberinde getiriyor. Değişen dinamiklere ayak uydurmak ve satış performansını...

Satın alma ve satış yapma pratiklerinin değişiklik göstermesi, satış süreçlerinin güncellenmesini beraberinde getiriyor. Değişen dinamiklere ayak uydurmak ve satış performansını artırmak adına, satış liderlerinin yapay zeka ve otomasyon sistemlerinden destek alması gerekir. Peki, yapay zeka ve otomasyon sistemleri satış ekibi performansını nasıl etkiler? Hangi faydaları sunar? 

Satış Süreçlerinde Yapay Zekanın Önemi 

Satış süreçlerine dahil edilen yapay zeka, satış sürecini baştan sona iyileştirmeyi amaçlayan ve bunun için kullanılan yapay zeka destekli tüm teknolojileri içerir. Yapay zekanın satış sürecindeki en önemli görevi, satışı birçok yönüyle otomatikleştirmek ve satış ekibinizin anlaşmaları kapatmaya odaklanmasını sağlamaktır.

Yapay zeka teknolojileri yapılan satışlar ve potansiyel müşteri ilişkilerinin yönetilmesi noktasında çeşitli avantajları bir arada sunar. Özellikle yeni gelen müşteriler ve müşteri adayları için otomatik olarak sınıflandırma yapılabilir ve kalıpları belirlemek için önceki başarılı satış iletişimleri analiz edilebilir. ANZ satış temsilcilerinin %78’i yapay zeka ve otomasyon sistemlerinin, satış ekiplerinin hızla uyum sağlayacağı teknolojiler arasında yer alması gerektiğini düşünüyor. Bu bağlamla, çapraz satış fırsatlarının değerlendirmesi ve daha pek çok gelişmenin kontrol edilmesi için yapay zeka destekli sistemlerin satış süreçlerine dahil edilmesi oldukça önemlidir. 

Satış Ekibinin Performansını Arttırmada Otomasyon ve Yapay Zekanın Sağladığı Faydalar Nelerdir?

Satış kanallarının dijital mecralara geçmesi ile birlikte verilerin incelenmesi ve bir araya getirilmesi, ardından kişiselleştirilmiş bir müşteri deneyimi sağlamak amacıyla kullanılması bir dizi problemi beraberinde getirdi. Bu süreçte satış ekiplerinin verimliliğini artırmak için yapay zeka destekli donanımlardan ve otomasyonlardan yardım almak, sürecin çok daha hızlı ilerlemesini sağlar. Satış süreçlerinde bir zorunluluk haline gelen yapay zeka ve otomasyon uygulamalarını, satış performansını artırmada kullanmak için aşağıdaki yöntemleri izleyebilirsiniz. 

1) Satış Verilerinin Daha Kolay Yönetilmesini Sağlar

Yanlış ve eksik işlenmiş veriler satış süreçlerini zorlaştırarak, satış temsilcisinin veriminin düşmesine neden olur. Satın alma kalıpları ve müşteri verilerini otomatik olarak depolayan yapay zeka ve otomasyon sistemleri satış verilerinin yönetimini kolaylaştırır. Verileri toplamak, ayırmak ve incelemekle vakit kaybetmeyen satış ekipleri, satışa daha aktif bir şekilde odaklanabilir. 

2) Satış Tahminlerini Canlandırır 

Son yapılan satış durumu araştırmasına göre; satış temsilcilerinin %58’i pandemiden sonra işlerinin dönülmez bir şekilde değiştiğini düşünüyor. Şirketlerin yaptığı satış tahmin yöntemleri günümüz teknolojisi düşünüldüğünde yetersiz kalıyor. Yapay zeka, tahminde bulunmayı ortadan kaldırır ve satış tahminlerinizi size otomatik olarak sunar. Bu sayede satış döngüsündeki eğilimlerin kodunu çözebilir ve satın alma davranışı üzerine ekibinizi eğitebilirsiniz. Yapay zeka desteği ile gerçek zamanlı görünürlük elde edebilir, satış temsilcilerinin belirsiz zamanlarda dahi satışın geleceği hakkında fikir sahibi olmasını sağlayabilirsiniz.

3) Satış Ekiplerinin Verimliliğini Artırır 

Veri girişi ve evrak işleri için ayrılan zaman, satış ekiplerinin satışa odaklanmasını engelleyen en önemli faktörlerin başında gelir. Yapay zeka destekli otomasyon çözümleri sayesinde, artık satış ekipleri satış sürecine daha fazla odaklanıyor.

Manuel veri girişlerini ortadan kaldıran otomasyon çözümleri ile hem şirketler hem de satış temsilciler zamanı daha etkili bir şekilde yönetir. Satış ekiplerinin verimliliğini olumlu yönde etkileyen yapay zeka sayesinde satış ekipleri birçok veriye anlık olarak ulaşabilir. 

Bu noktada Ekmob SFA, satış süreçlerini ve satış ekibinin görevlerini kolaylaştıran sistemleri ile öne çıkar. Satış ekiplerinden veri toplama, analiz etme ve raporlama gibi görevleri devralarak sürecin otomatik bir şekilde yönetilmesini sağlar. Ekmob SFA’nın yapay zeka destekli sistemleri sayesinde satışlarınızı sonuçlar üzerinden değil, süreç üzerinden yönetebilirsiniz. 

Satış Ekipleriniz İçin Dijital Dönüşüm Ortağınız: Ekmob SFA 

Satış ve pazarlama sürecini kolayca planlamanızı sağlayan Ekmob SFA ile müşteri ilişkilerinizi daha canlı tutabilirsiniz. Aynı zamanda satış, pazarlama ve denetim birimlerini anlık olarak organize etmenizi kolaylaştıran Ekmob SFA sistemleri zamanı etkin bir şekilde yönetmenizi sağlar. Ölçeklenebilir bir çalışma planı hazırlamak ve satış ekibiniz için olumlu geri dönüşler elde etmek için Ekmob SFA ile dijital dönüşüme ortak olun. Ekmob SFA’nın yetkinliklerini deneyimlemek için bizimle iletişime geçin! 

« »