Yeni Başlayanlara Elon Musk’dan Tavsiyeler

Elon Musk, hemen hemen her gün haberlerde olan ve en son teknoloji eğilimleri üzerinde büyük etkisi olan en iyi girişimcilerden biridir. Ancak bu büyük başarı elbette kolayca elde edilmedi. Elon Musk’ın girişimcilik serüveninde özellikle genç girişimcilere başarı sağlatacak bazı noklar var. Bu noktalar:

1)Fikirlerinize güvenin: Musk’ın ilk kuruluşu olan Yelp, internet’in yaygın olmadığı günlerde kuruldu. Musk ve ağabeyi, mağazaları web sitesinde göstermek için ikna etmeye çalışırken çoğu kişi mağaza listelerini paylaşmaya ikna olmamıştı. Fakat onlar fikirlerine inandılar, inşa ettiler ve sonuç olarak Compaq’a 407 Milyon dolar para karşılığında sattılar. Elon fikirlerine takıntılı derecede bağlı ve güvenen bir girişimcidir.

2)Erken başlayın: Musk’ın Musk olmasını sağlayan en güzel özelliği belki de ileri görüşlü bir girişimci olmasıdır. Örneğin internetin daha yeni popüler olduğu zamanlarda o internet bankacılığını düşünüyor ve bu konularda çalışmalar yapıyordu. Finans ve internet alanında yaptığı öngörülerle Zip2 ve X.com gibi projelerden sonra asıl vurucu projesi olan Paypal’ı kurmayı başardı.

3)Zihninizi daima çalıştırın: Onun başarısının sırrı beyninin daima her duruma hazır olmasında saklıdır. Ve her zaman projeleriyle ilgili araştırmalarını kendisi yapmış olur. Örneğin, uzay ve havacılık sektörüne ilk girdiği zaman önyargılarla karşılaşmıştı. Ancak göz ardı edilen nokta Elon’un araştırmasını yapmış olması ve hedeflerini çoktan belirlemiş olmasıydı. Şimdi ise bu sektörü o belirliyor.

4)Yeni yetenekler kiralayın ve onlara güvenin: Ekiplerini, genel olarak yeni yeteneklerle kurdu. Ve yeni yeteneği işe alırken, genç ve yetenekli mühendislerle doğrudan irtibat kuruyor. Sahip oldukları dinamik enerjinin avantaj olduğu kadar dezavantaj olduğu konularda malesef ki mümkün. Yeni yetenekler, tecrübesizlik nedeniyle büyük hatalar yapabilirler. Ancak bu Elon için sorun oluşturmuyor. Çünkü girişimlerinin ilk günlerinde takımı 20 saat çalışırken o 23 saati zorlayan bir girişimci.

5)Geleneksel çalışma biçimlerini değiştirin: SpaceX’i kurarken en büyük zorluklardan biri Boeing gibi eski şirketlere meydan okumaktı. Ancak SpaceX ile birlikte kalıplaşmış yöntemler değişmeye başladı. Örneğin yeniden kullanılabilir roketler fikri sayesinde maliyetler büyük ölçüde azaldı. Bu da SpaceX için bir avantaj rakipleri için ise bir dezavantaj olmaya başladı.

6)Daha çok savaşın ve daha çok dövüşün: Elon Musk’ın girişimcilik serüveni daima daha çok savaşma hikayeleriyle doludur. Örneğin, Tesla Motors, ilk Tesla Roadster’ın üretim tarihini yetiştiremediğinde şirket iflas etmeye yaklaşmıştı. Bazı yatırımcılarda para yatırmayı reddettiğinde Musk pes etmek yerine daha güçlü savaşmaya karar verdi. Kendi mal varlıklarını ipotek etti ve iflastan kurtuldu.

7)Hayattan zevk almaya devam edin ve başarılarınızı kutlayın: Yoğun programına rağmen Elon, hayattan zevk almanın zamanını bulmayı başardı. İlk satışından payını aldığında, hemen kendinde ait bir ev aldı ve üç kişi ile paylaştığı evinden taşındı.

 

Bir cevap yazın