icon-otomotiv icon-insaat icon-medikal icon-close icon-banka icon-endustri icon-customer icon-activity icon-target icon-report icon-rocket icon-down icon-calendar icon-data icon-personal icon-mobile icon-flag icon-team icon-right-secondary icon-kvkk icon-iso icon-lock icon-ip icon-dmz icon-reload icon-stats-down icon-stats-up icon-job icon-role icon-home icon-integrations icon-app-market icon-zoom icon-social-facebook icon-social-twitter icon-social-instagram icon-social-medium icon-social-youtube icon-social-spotify icon-social-linkedin

Potansiyel Müşteri Araştırması için LinkedIn Kullanımı

Okuma Süresi: 2 dakika Potansiyel müşterileri bulmak, anlamak, onlarla bağlantı kurmak

Potansiyel müşteri araştırması için sosyal ağları kullanmak bir sanattır. Dijital pazarlama ajansı HubSpot ‘’Satışlarda sosyal medyanın kullanımının, satış görevlilerinin soğuk çağrı ve zor satışlarla dirençlerinin kırılıp, umutlarının kesilmesindense potansiyel müşteri olan şirketleri memnun ettiğini ve sonuç olarak kendilerine sadık müşterilere dönüştürmelerini sağladığını’’ belirtti. LinkedIn ise potansiyel müşteri bulmak için, sosyal medya topluluklarının bolluğuna rağmen, en güçlü platformlardan biri olarak kalmaya devam ediyor. Peki, LinkedIn profilinizden en iyi nasıl yararlanabilirsiniz? LinkedIn’ı satış araştırması için kullanmanın 5 yolu vardır:

1. LinkedIn profilinizi optimize edin.

Birkaç değişiklikle, LinkedIn profilinizi güçlü bir satış varlığına dönüştürebilirsiniz. En önemli şey, profilinizin yüzde yüz tamamlanmış olmasıdır. Eğer sattıklarınızla ilgileniyorlarsa potansiyel müşterilerinizin sizi araması yüksek bir ihtimaldir. Bu gibi bir durumun ne zaman gerçekleşeceğini bilemezsiniz. Bunun için her daim profiliniz hazır olmalı. Unutmayın profiliniz sizin ve şirketinizin profesyonel bir izlenimidir. Profilinizde en önemli üç noktaya özellikle dikkat etmeniz gerekir. Bu üç nokta:

Başlık

LinkedIn otomatik olarak başlığınızı geçerli iş unvanınız ile doldurur. (Başlığınız adınızın hemen altında görünen kalın punto ile yazılmış kısımdır.) Dikkat çekmek için, bu etiket satırını kitlenizin dikkatini çeken bir değer teklifi olarak değiştirin. Sahip olduğunuz 120 karakterle yaratıcı olun.

Özetiniz

Özetinizde sadece mevcut işinizde gerçekleştirdiğiniz görevlerin bir listesini yapmayın. İş tecrübesinde yer alan iş tanımları bunun için vardır. Özet kısmında kim olduğunuzdan, neler ve neden yaptıklarınızı anlatın. Bu bölümü optimize etmek için, çalıştığınız şirketi iyi bir şekilde yerleştirin. Bunu şirketiniz için kısa, ama zarif bir satış yelpazesi olarak görün. Yine, sıkıcı ve genel olmaktan kaçının, çünkü bu büyük bir ilk izleniminizdeki şansınız.

Projeleriniz & medyanız:

LinkedIn, üzerinde çalıştığınız projeleri vitrine çıkarmanıza izin verir. Bu özelliği kullanın! Becerilerinizi vurgulamak için videolar, fotoğraflar, metinler ve bağlantılar ekleyebilirsiniz. Satış etkinliği açısından, ürününüzü veya hizmetinizi sergilemek için ortam eklemelisiniz. Örneğin, demolar için kullandığınız bir sununuz varsa, profilinize ekleyin.

2. Yakınınızdaki her müşteriyi LinkedIn ağınıza ekleyin.

Bir müşteriyle her yakınlaştığınızda, onları ağınıza katılmaya davet etmelisiniz. Bunu yapmak için çeşitli nedenler vardır. Birincisi, LinkedIn’de müşterileriniz varsa, sizin için kalite tavsiyesi için yardımcı olabileceklerdir.Bununla birlikte, daha da önemlisi, onların da bağlantıları sayesinde daha da çok potansiyel müşteriye ulaşabileceksiniz. Tek yapmanız gereken, olası müşterinin LinkedIn profilini ziyaret etmek ve mevcut müşterilerinizden herhangi biri ile bir bağlantı olup olmadığını öğrenmektir.

3. LinkedIn gruplarına katılın ve katılın.

LinkedIn grupları, potansiyel müşterilerinizle iletişime iletişime geçmek için harika bir yoldur. Mevcut müşterileriniz sayesinde ideal potansiyel müşterilerinizin hangi gruplarda oldukları hakkında bir araştırma yapın. Sahip oldukları üye sayısı, grubun ne kadar meşgul olduğu ve açık veya kapalı grup olup olmadığı da dahil olmak üzere tüm bu grupları listeleyen bir elektronik tablo oluşturun. Ardından, aktif bir üye olmak için iki ila üç grup seçin. Burada aktif kelimesini not edin. Çünkü yapmanız gereken mümkün olduğunca çok sayıda gruba katılmaktır. Ancak bazıları için gerçekten aktif olmalısınızdır. Bu biraz zaman ve çaba isteyen bir iştir. Fakat bu gruplarda düşünce liderleri haline gelmeniz halinde, potansiyel müşterilerinize ulaştığınızda adınız onlara tanıdık ve güvenilir gelecektir.

4. Yeni müşteriler için LinkedIn bağlantılarınızı kullanın.

LinkedIn’ı kullanışlı yapan nokta muhtemel müşterilerin e-postalarını toplamanın daha kolay olmasıdır.. Birinin LinkedIn profilini bulmak o kişinin e-posta adresini bulmaktan çok daha kolaydır. Sonuç olarak, tek yapmanız gereken, e-posta adreslerini almak için ağınıza birisini eklemektir.

5. LinkedIn’ın özel satış aracını kullanın.

Bir adım daha ileri gitmek istiyorsanız, LinkedIn Satış Gezgini’ne erişebileceğiniz premium bir LinkedIn hesabı edinebilirsiniz. Bu araç, satışlarınızı artırmak için size birçok yararlı özellik sunar. Genel olarak, bu araç, doğru insanları doğru zamanda yakalamanın yanı sıra fırsatları tanımanıza da yardımcı olur. Satış Rehberi, yıllık hesap için ayda 64,99 $ ‘dan başlar ancak LinkedIn, başlarken size 30 günlük ücretsiz bir deneme sunar.

« »