icon-otomotiv icon-insaat icon-medikal icon-close icon-banka icon-endustri icon-customer icon-activity icon-target icon-report icon-rocket icon-down icon-calendar icon-data icon-personal icon-mobile icon-flag icon-team icon-right-secondary icon-kvkk icon-iso icon-lock icon-ip icon-dmz icon-reload icon-stats-down icon-stats-up icon-job icon-role icon-home icon-integrations icon-app-market icon-zoom icon-social-facebook icon-social-twitter icon-social-instagram icon-social-medium icon-social-youtube icon-social-spotify icon-social-linkedin

Zingat Satış Ekipleri Dönüşüm Başarı Hikayesi

Okuma Süresi: 2 dakika Zingat.com, 2015 yılında Doğuş ve REIDIN ortaklığında kurulmuş bir emlak platformudur. Gayrimenkul profesyonelleri ile ev arayan ya da gayrimenkul arayan...

Zingat.com, 2015 yılında Doğuş ve REIDIN ortaklığında kurulmuş bir emlak platformudur. Gayrimenkul profesyonelleri ile ev arayan ya da gayrimenkul arayan insanları buluşturan bir pazar yeridir.

Türkiye’de ortalama 40 bin tane emlak ofisi var. Bu 40 bin tane emlak ofisine belli aralıklarla, düzenli olarak ziyaret gerçekleştirip, Zingat.com’u tanıtılıp, emlak ofislerini üyeleri haline getirmeye çalışmaktadır. Aslında kullandıkları bir CRM sistemi mevcuttu. Ancak bu sistemi birçok sebepten dolayı bir türlü sahaya entegre edemediler. Dolayısıyla Zingat.com, bu sistemi tam anlamıyla kullanamadı. Bunun yanı sıra farklı iletişim kanalıyla satış sürecinin raporlaması yapılıyordu. Bunun içerisinde araç takip sistemi, Excel, Whatsapp, mailleri gibi çeşitli kanallar vardı. Zingat.com’un farklı iletişim kanallarını kullanmasının, belli bir zaman sonra satış ekiplerinin gününün %20 – %30’unu aldığı gözlemlendi.

Ekmob SFA’den Sonra Zingat

Firmanın, rekabetçi olabilmek için daha verimli çalışması gerekiyordu. Bu ihtiyaçtan dolayı araştırma yaptıkları sürede Ekmob ile karşılaştılar. Ekmob SFA, alışılagelmiş CRM sistemlerinden çok daha farklıdır. Dinamik satış ekibi yapısına uygundur. Ekmob satış sürecinde işlerin nasıl yürüdüğünü çok iyi bilen ve bunu tamamen yazılım haline dönüştürmüş bir sistemdir.

Üstelik Ekmob SFA’in kolay raporlama sistemi sayesinde sahadaki tüm veriler değer kazandı. Satış ekibinin günde kaç defa ziyaret yaptığını, bu yaptığı ziyaretlerde hangi teklifleri verdiğini, müşteri segmentasyonuna uygun teklifi verip vermediğine kadar birçok bilgiyi raporlar halinde görmeleri mümkün hale geldi. Artık tüm bu süreci anlık olarak takip edebiliyorlar.

Satış ekibi yöneticileri, anlık olarak Zingat.com’un bölgede kaç ziyaret yaptığı, bu ziyaretin kaç tanesinin satışa dönüştüğü, ne kadarlık ciro yönetildiği, ne kadarlık teklif verildiği gibi tüm soruları Ekmob uygulaması sayesinde çok rahat gbir şekilde görebiliyor. Bu sayede satış süreci şeffaflaştı. Ayrıca birinin saatlerce rapor hazırlamasına artık gerek yok. Ekmob SFA ile 10 saniyeden kısa bir sürede tüm gelişmeleri raporlayabiliyorlar.

Bunun yanında Zingat.com şirketinin farklı iletişim kanallarını kullandıkları için verileri farklı farklı noktalarda toplanıyordu. Ve Zingat.com hepsini toparlayıp, yönetim olarak yeniden karar vermeye çalışmaktaydı. Ekmob’un en güzel özelliklerinden birisi de tüm bunların tek çatı altında toplanması ve tek raporla artık yönetimin kararlarını daha hızlı alabilir hale gelmesiydi.

Sonuç olarak Ekmob SFA, maliyet avantajı sağladı ve Zingat’ın geleceğe dair planlarını veriye dayalı bir şekilde planlamasına yardımcı oldu.

« »