Giriş

Korona Salgını, büyük veya küçük fark etmeden bütün firmaları ve sektörleri etkiledi. Şirketler daha önceden hazırlıklı olmadığı bir duruma adapte olmak için çok kısa sürede stratejilerini değiştirmek zorunda kaldı.

Şüphesiz bir şekilde satış ekipleri salgından en çok etkilenen ekiplerden biri oldu. Üst yönetimler kriz yönetimi sebebiyle tüm giderleri kısma yoluna gidince, satış yapmak haliyle zorlaştı. Fakat hayat devam ediyor. Devam etmek zorunda. Bizler de bu süreci geçirebildiğimiz kadar verimli geçirmeliyiz.

Strateji 1
Teknolojiyi İyi Kullanmak

Gelişen Teknolojilere Adapte Olun

Çoğu firmanın evden çalışmaya başlaması ile beraber, satış süreçlerimizde alışkın olduğumuz yüz yüze toplantılar bir süre için askıya alındı. Artık saha ekiplerimiz evlerinde ve satış toplantılarını video konferanslar ve telefon görüşmeleri ile yönetmek zorunda kalıyorlar. Peki satış yöneticileri bu süreci en kolay nasıl yönetebilir? Tabii ki de gelişen teknolojinin yardımı ile.

Öncelikle ekip içerisinde iletişim eksikliği yaşanmaması adına gün içerisinde video konferanslar ile kısa toplantılar yapmanın gerekliliği yadsınamaz. Fakat, ileri seviyede bir CRM kullanımı bu ihtiyacınızı minimum seviyeye düşürebilirsiniz. Müşterileriniz ile ilgili bilmeniz gereken her veriye anında ulaşabildiğiniz, takvimlerinizi yönettiğiniz ve otomatik raporladığınız bir sistem; ekibinizin iletişim yükünü sırtlayabilir ve zamanlarını daha çok müşteriye ayırmasını sağlayabilir.

Ekmob, mobil cihazdan yapılan bütün telefon görüşmelerini otomatik olarak kaydedip sisteminize yükleyen bir özellik geliştirdi. Bu sayede satış ekibi bir müşteriyi aradığında anında CRM’e işliyor. Böylece, yöneticiler saha ekiplerinin kaç arama yaptığını, aramaların doğru kişilere yapılıp yapılmadığını görmekle kalmayıp telefon görüşmelerinde doğru stratejiler izleyip izlemediğini de kontrol edebilir.

Strateji 2
Zaman Ayıramadığınız Müşterilerinizle İlgilenmek

Zaman Ayıramadığınız Müşterilerle İlişkilerinizi Geliştirin

Salgın sebebiyle daha önceden iletişim kuramadığınız firmalara satış yapmak, en azından bir süre için, eskisinden daha zor olacaktır. Fakat, bunu bir avantaja çevirebilirsiniz.

Satış süreçlerinde firmalar geniş bir müşteri portföyünü yönetmektedirler. Fakat, zamanın sınırlı olması sebebiyle bütün müşterilere sürekli dokunmak pek mümkün değildir. Yeni müşteri edinmek için harcanan yoğun mesailerden dolayı yeterli zamanı ayıramadığımız, sorunlarıyla yeteri kadar ilgilenemediğimiz firmalar daima vardır.

Yeni müşteri edinmek için harcayacağınız zamanı halihazırda müşteriniz olan firmalara ayırın. Onların ihtiyaçlarını nasıl daha iyi giderebileceklerini öğrenmek için arayın, şikayetlerini dinleyin veya bağlılıklarına karşılık fiyat indirimlerinde bulunun. Onlardan aldığınız bilgileri anlamlı hale getirip gelecekteki stratejilerinizi oluşturun.

Müşterilerinizi bu zor dönemde memnun ettiğiniz takdirde, sizinle daha uzun süreçte çalışmalarını sağlamakla kalmayıp onlarla olan iş hacminizi geliştirmeyi de başarabilirsiniz.

Ekmob ile bütün bu süreci tek bir platformda toplayıp, anlık olarak takip edebilir ve raporlayabilirsiniz. Müşterilerinizle sağlamlaştırdığınız ilişkileri Ekmob’ta kayıt altına alın ve bireysel ilişkilerinizi kurumsallaştırın.

Strateji 3
Saha Ekiplerinizin Sağlığını ve Moralini Yüksek Tutmak

Bizi Empati Yeteneğimiz Kurtaracak

Mesai odaklı ve mobil çalışan satış ekipleri için, uzaktan çalışmaya başlamak ani bir değişiklik yapmak zor olabilir. Verimliliklerinin düşmemesi ve sağlıklı olmaları adına gün içerisinde aktif olmaları çok önemlidir. Rutinlerinin yanı sıra iletişim teknikleri de değişmek zorunda kalacaktır. Bu yeni ve zorunlu çalışma şekli satış yöneticileri için de geçerlidir. Satış elemanlarını motive ve meşgul tutmak için süreçleriniz ve iş akışlarınız uyum sağlamalıdır.

Bu değişiklikleri yapmak göz korkutucu olmak zorunda değil. Bir satış lideri olarak, ekibinizi güvende tutmanız, etkili uzaktan çalışma politikaları oluşturmanız gerekmektedir. Ekibinize evde kalmanın geçici bir süreç olduğunu ve bu zor süreci riskli koşullardan kaçınarak ekipçe beraber atlatacağınızı belirtin. Yaptığınız toplantılarda günlerini nasıl daha verimli kullanacaklarını sağlayacak tavsiyeler verin ve motive edici cümleler kullanın. Bu sayede, saha ekiplerinizi sağlıksız olabilecek koşullardan korumakla kalmayıp şirkete olan bağlılıklarını arttırmasını da sağlayabilirsiniz.

Unutmayın, bu zorunlu değişim onların motivasyonlarını çok çabuk kaybetmelerine sebep olabilir. Daima ekibinizin değerli bir üyesi olduğunu hissettirin ve verdiğiniz yeni işlerle meşgul kalmasını sağlayın.

Ekmob'u şimdi dene! 14 gün ücretsiz

Deneme Sürümünü Başlat