icon-otomotiv icon-insaat icon-medikal icon-close icon-banka icon-endustri icon-customer icon-activity icon-target icon-report icon-rocket icon-down icon-calendar icon-data icon-personal icon-mobile icon-flag icon-team icon-right-secondary icon-kvkk icon-iso icon-lock icon-ip icon-dmz icon-reload icon-stats-down icon-stats-up icon-job icon-role icon-home icon-integrations icon-app-market icon-zoom icon-social-facebook icon-social-twitter icon-social-instagram icon-social-medium icon-social-youtube icon-social-spotify icon-social-linkedin

Ireks, Satış Ekibinin Dijital Dönüşüm Yolculuğu

Okuma Süresi: 2 dakika Değişen koşullara uygun hareket etmek ekiplerinizin hız kazanmasına ve olası ciro kayıplarının engellemesine yardımcı olur. Biz de Taner Özdeş moderatörlüğünde...

Değişen koşullara uygun hareket etmek ekiplerinizin hız kazanmasına ve olası ciro kayıplarının engellemesine yardımcı olur. Biz de Taner Özdeş moderatörlüğünde satış ekiplerinin dijital dönüşüm yolculuğunu konuştuk.

Ireks Gıda’nın Genel Müdürü Hakan Şentürk’ün konuk olduğu yayınımızda satış ekiplerinin ihtiyaçlarını, Ekmob SFA’in yarattığı kültür değişimini ve bir otomasyona yatırım yaparken dikkat edilmesi gerekenleri ele aldık.

Neler Konuştuk?

  • Ekmob’dan önce satış ekibinin yaşadığı sorunlar ve verimsiz süreçleri nelerdi? 
  • Ireks, satış ekibini dijitalleştirmeye nasıl karar verdi? Satış ekibi için bir SFA ihtiyacı nasıl ortaya çıktı? 
  • Satış gücü otomasyonu alırken nelere dikkat edilmeli? Ireks Ekmob’u tercih ederken nelere dikkat etti?  
  • Neden Satış Gücü Otomasyonu kullanılmalı? (Satış ekiplerinin ve şirketlerin neden bir SFA’ya ihtiyacı var? ) 
  • Ekmob kullandıktan sonra en çok faydayı hangi konularda deneyimlendi? 
  • Ireks Gıda’yı daha yakından tanıyalım. 
  • Hakan Şentürk neler söyledi? 
Ireks Satış Ekipleri

Ireks Nasıl Ortaya Çıktı? Neler Yapıyor? 

Ireks, 1856 yılında kurulmuştur ve aslında dünyanın en eski şirketlerinden birisidir. Hâlâ bir aile şirketi olarak varlığını sürdürmektedir. Zamanında bir ekmek ustasının biracılıkta kullanılan maltları “Acaba ekmekte kullanırsam ne olur?” sorusuna karşılık ortaya çıkan ve bir inovasyonla kurulan bir şirkettir. Ireks, ayrıca ekmekçilik, dondurmacılık ve tarımsal ürünlerde büyük rol oynamaktadır. Özellikle pastacılık ve ekmekçilikte portfolyoları oldukça geniştir. Şimdilerde 32’inci yılını dolduran şirket; restoran, gayrimenkul şirketleri ve aroma meyve sularının sahibi olan Duruk ailesine aittir. 

Ireks’in Türkiye’deki Çalışma Alanları ve Ekipleri 

Ireks, tüm pastane, unlu mamüller ve endüstriyel pasta ekipleriyle birlikte çalışabilmektedir. Potansiyel müşteri anlamında Türkiye’deki her il ve ilçede müşteri yoğunluğu yüksektir. Bu müşteri potansiyeline turizm bölgelerindeki oteller de eklenebiliyor. Genel olarak oldukça yüksek bir çalışma alanı bulunuyor. 

Ireks, genel olarak büyük bir ekip ile birlikte faaliyetlerini sürdürüyor. Saha içerisinde bulunan 35 kişinin büyük bir kısmı teknik danışman iken, geri kalan küçük kısımda satış temsilcisi bulunuyor. Ekipleri de pastacılık teknik danışmanları ve ekmekçilik teknik danışmanları olarak ikiye ayrılıyor. Böylelikle sıkı bir çalışma yürütülmeye çalışılıyor. 

Ireks Dijital Dönüşüm

Ireks Dijital Dönüşüme Neden Geçti? 

Ireks’in dijitalleşme yoluna girmesinin en büyük nedeni bilgi ağının oldukça çoğalması olmuştu. Yönetim ve şeffaflık ilkeleriyle birlikte çalışan firma, doğru bilgiyi müşterilerine sunmak için dijital bir yolculuğa çıkmıştı. Dijitalleşmenin bir diğer önemli nedenleri ise raporlama ve pratiklikti. Şirketin bütün saha çalışmalarına kolay bir şekilde erişebilmesi ve müşteri ile olan bilgi ağını güçlendirmesi dijital dönüşüme gitmekteki önemli nedenlerdendi. Bunun yanında ürünlerin üretilmesi, maliyeti ve hangi reçeteleri göre yapıldığı gibi konuları ölçmek de satış dönüşümüne yönlendiren faktörlerdi. 

Ekmob, Ireks İçin Hangi Faydaları Sağladı? 

Ireks, satış dönüşümü yolculuğunda Ekmob sayesinde birçok fayda sağladı. Bu faydalar arasında ise en öne çıkan başlıklar; doğru planlama ve şirket yönetimi konularıydı. Satış ekiplerinin performanslarını artırmak ve ilgili sorunları tespit etmek gibi konularda dijital yazılımdan faydalanıyorlar. Bunun yanında satış gücü otomasyonu olarak müşteri hakkında geniş bir bilgi alımı da sağlanabiliyor. Mobil uygulama ile gerçekleşen bu işlemler sayesinde doğru müşteriye doğru zamanda ulaşmak da mümkün oluyor. 

Ireks’in Ekmob’dan elde ettiği bir diğer fayda ise zaman yönetimi oluyor. Müşteri ziyareti sırasında çok daha kısa sürelerde, çok daha etkili görüşmeler gerçekleşebiliyor. SFA yazılımı ile birlikte genel olarak pek çok satış konusu ve müşteri iletişimi konusunda ilerleme kaydedildiği ve kazançların son derece yükseldiği görülüyor. 

Ekmob Webinar

Ireks’in Ekmob’u Tercih Etme Süreci Nasıldı? 

Ireks, satış dönüşümüne ihtiyaçlarından dolayı gitmişti. Genel olarak hangi konularda ihtiyaçların olduğu belirlendikten sonra bu dönüşüme gidilmeye karar verilmişti. Yıllarca CRM sistemleri kullanan şirket, artık yapay zekayla birlikte satış arkadaşlarının öneriler alabileceği bir yazılıma geçmek istiyordu. Bu ihtiyaçlar göz önüne alındığında ise Ireks, Ekmob ile tanışarak bu ihtiyaçlarına çare buldu. Ekibin kendi içerisinde raporlamalar yapması ve bunu şirket içinde paylaşması oldukça sıkıntılı bir süreçti. Ancak Ekmob yazılımı sayesinde bütün bu yorucu ve uzun süren işlemler daha pratik ve ulaşılabilir hale geldi. Artık ekipler daha verimli bir şekilde çalışıyor, raporlar çok daha anlamlı bir şekilde hazırlanabiliyor; bütün bu işlemlerin sonunda ise verim ölçümü rahat bir şekilde yapılabiliyor. 

Kurumsal satışın sırlarını keşfedeceğiniz ve birçok öneri kazanabileceğiniz yayınımızı YouTube hesabımızdan izleyebilirsiniz.

Yaptığımız tüm webinarlar ücretsiz ve herkese açıktır. Siz de Linkedin’dan Ekmob’u takip ederek webinar takvimimizden haberdar olabilirsiniz. 

« »