icon-otomotiv icon-insaat icon-medikal icon-close icon-banka icon-endustri icon-customer icon-activity icon-target icon-report icon-rocket icon-down icon-calendar icon-data icon-personal icon-mobile icon-flag icon-team icon-right-secondary icon-kvkk icon-iso icon-lock icon-ip icon-dmz icon-reload icon-stats-down icon-stats-up icon-job icon-role icon-home icon-integrations icon-app-market icon-zoom icon-social-facebook icon-social-twitter icon-social-instagram icon-social-medium icon-social-youtube icon-social-spotify icon-social-linkedin

Müşteri Yaşam Boyu Değeri (CLTV) Nedir?

Okuma süresi: 3 dakika İçindekiler Müşteri Yaşam Boyu Değeri Neden Önemlidir? Müşteri Yaşam Boyu Değerinin Şirketinize Sağlayacağı Avantajlar  1) Müşteriyi Elde Tutma Oranını Artırır...

Müşteri yaşam boyu değeri (CLTV)  bir işletmenin müşteriyle olan iş ilişkisi boyunca tek müşteri hesabından bekleyebileceği makul toplam geliri ifade eder. CLTV metriğinde bir müşterinin gelir değeri dikkate alınarak şirketin tahmini geliri müşteri ömrüyle karşılaştırılmış olur. Peki şirketler için önem arz eden müşteri yaşam boyu değeri neden önemlidir? Şirketlere hangi avantajları sağlar?

Müşteri Yaşam Boyu Değeri Neden Önemlidir?

Müşteri sadakatini ve müşteriyi elde tutma oranını artırabilmek için sorunların belirlenmesine yardımcı olan müşteri yaşam boyu değeri, şirketler açısından çeşitli avantajları beraberinde getirir. Farklı müşteriler için CLTV değerini hesaplamak ticari karar verme noktasında şirketlerin işini kolaylaştıracak bir etkiye sahiptir. Bir şirket CLTV değerini bilerek ticari karşılaştırmalarını yapmanın yanı sıra bazı avantajlara da erişir. Buna göre müşteri yaşam boyu değeri ile şunları belirleyebilirsiniz: 

  • Mevcut müşteriye benzer bir müşteri edinmek için ne kadar harcama yapabileceğinizi önceden görebilirsiniz. 
  • En yüksek CLTV’ye sahip olan müşterilerin ne tür ürünler istediği bilgisine ulaşabilirsiniz. 
  • Hangi ürünlerin en yüksek karlılığa sahip olduğunu önceden öğrenebilirsiniz. 
  • En karlı müşteri türlerinin kimler olduğunu görebilirsiniz. 

Müşteri Yaşam Boyu Değerinin Şirketinize Sağlayacağı Avantajlar 

 eConsultancy’a göre; mevcut bir müşteriye satış yapma olasılığı %60-70 olurken, yeni bir müşteriye satış yapma olasılığı %5-20 civarındadır. Buna göre şirketlerin, kaynaklarını mevcut müşteri tabanına daha fazla satış yapmaya yönelik geliştirmesi gereklidir. Müşteri yaşam boyu değeri bu noktada devreye girerek kaynak yönetimini daha öngörülebilir şekilde yönetmenizi sağlar. CLTV değerini hesaplayarak ve planlarınıza dahil ederek çeşitli avantajları deneyimleyebilirsiniz. Müşteri yaşam boyu değerinin şirketinize sağlayacağı avantajları üç başlık altında inceleyebiliriz. Bunlar: 

İlginizi çekebilir  Satış Terimleri Sözlüğü

1) Müşteriyi Elde Tutma Oranını Artırır

CLTV sayesinde şirketler müşteriyi elde tutma oranlarında olumlu artışlar deneyimleyerek karını %25 ila %95 oranında artırabilir. Aynı zamanda müşteriyi elde tutma konusuyla ilgili sorunları önceden belirlemenize de yardımcı olabilir. CLTV’yi işletmeniz ve şirketiniz için öncelikler arasına almanız, endişe verici eğilimleri belirleme ve bunları ele alma noktasında eylem planı hazırlamanızı kolaylaştırır. Örneğin; CLTV’nin sürekli olarak düşük seyrettiği durumlarda, destek stratejinizi ve sadakat programınızı optimize ederek müşteri ihtiyaçlarını daha iyi şekilde karşılayabilirsiniz. 

2) İdeal Müşterilerinizi Hedeflemenize Yardımcı Olur

Bir şirket, müşterisinin yaşam boyu değerini bildiğinde belli bir süre içerisinde şirketi için ne kadar para harcadığı bilgisine de erişmiş olur. Söz konusu harcama bilgisini önceden gören şirket ve işletmeler, bu bilgiyle donanmış olarak şirketine en çok harcama yapacak müşterileri hedefleyen bir müşteri edinme stratejisi geliştirebilir.

3) Müşteri Davranışlarını Daha İyi Anlamanıza Katkıda Bulunur 

Müşteri yaşam boyu değerini ölçerek müşteri verilerinizi değerlerine göre farklı kategorilere ayırabilirsiniz. Özellikle erken ayrılma olasılığı olan ve proaktif davranan müşterileri önceden görme fırsatı yakalarsınız. Belirli segmentlerde müşteriyi elde tutmayı arttırmak amacıyla müşteriye özel indirim oranları ve teklifler geliştirebilirsiniz. 

Ekmob SFA’nın müşteri ve satış ekibi tarafında işleri kolaylaştıran özellikleri ile süreci çok daha kusursuz hale getirebilirsiniz. Ekmob SFA’nın müşteri verilerini toplama ve yönetme noktasındaki başarısını deneyimleyerek satış performansını bir sonraki noktaya taşıyabilirsiniz. 

Müşteri Yaşam Boyu Değerini Artırmak İçin: Ekmob SFA 

Müşteri bir şirketten ne kadar uzun süre satın alma işlemine devam ederse, yaşam boyu değeri de o denli yüksek olur. Ekmob SFA’nın işletmenize ve satış ekibinize sunduğu özellikler sayesinde müşteri yönetimini en iyi şekilde sürdürebilirsiniz. Satış sürecini etkili şekilde tasarlayan Ekmob SFA sistemi ile verileri mobil üzerinden anlık olarak toplayabilir ve müşterinize ait bilgileri daima güncel tutabilirsiniz. Satış ve ekip verimliliği noktasında şeffaf bir süreç sunan Ekmob SFA ile müşteri yaşam boyu değerini artırabilirsiniz. Satış sürecini kolaylaştıran Ekmob SFA ile tanışmak için hemen bizimle iletişime geçin. 

İlginizi çekebilir  Cold Call (Soğuk Arama) Nedir?
« »