icon-otomotiv icon-insaat icon-medikal icon-close icon-banka icon-endustri icon-customer icon-activity icon-target icon-report icon-rocket icon-down icon-calendar icon-data icon-personal icon-mobile icon-flag icon-team icon-right-secondary icon-kvkk icon-iso icon-lock icon-ip icon-dmz icon-reload icon-stats-down icon-stats-up icon-job icon-role icon-home icon-integrations icon-app-market icon-zoom icon-social-facebook icon-social-twitter icon-social-instagram icon-social-medium icon-social-youtube icon-social-spotify icon-social-linkedin
satış takip programı

Satış Takip Programı Nedir? Ne İşe Yarar?

Okuma Süresi: 3 dakika Kaliteli bir satış takip programı ile satış stratejilerini düzenlemek ve takip etmek kolay bir hal alır. Bu noktada satış takip...

Kaliteli bir satış takip programı ile satış stratejilerini düzenlemek ve takip etmek kolay bir hal alır. Bu noktada satış takip yazılımları devreye girerek işe yarayan stratejileri ve düzenlenmesi gereken adımları görmenizi sağlar. Satış ekibinin faaliyetlerini düzenli olarak takip etmek ve süreci etkin bir şekilde yönetmek için satış takip programlarından destek alınabilir. Peki, satış takip programı nedir? Ne işe yarar?

Satış Takip Programı Nedir? 

Satış takip programı satış ekiplerinin satış faaliyetlerinin hızlı ve doğru bir şekilde takip edilmesi için tasarlanmış olan yazılım araçlarıdır. Zorlu bir süreç olan satış yolculuğunu kolaylaştıran ve kusursuz hale getiren satış takip programları ile hedef alıcılar daha iyi bir şekilde anlaşılır. Satış takip programı sayesinde potansiyel sorunlar büyük sorunlar haline gelmeden belirlenebilir ve çözüm üretilebilir. Hızlı ve ayrıntılı analiz yeteneği sunan satış takip programları ile bireysel satış temsilcisi performanslarını da iyileştirmek mümkündür. 

Satış Takip Programı Ne İşe Yarar? 

Yeni müşteri adayları edinmenin büyük önem taşıdığı satış alanında, olası müşterilere ait gerekli bilgileri kolayca edinmek için satış takip programlarından destek alınabilir. Satış takip sisteminin işletmenize sunduğu özellikleri 5 başlık altında şu şekilde toplayabiliriz: 

1) Yeni Müşteri Adayı Takibi 

satış takip programı

Satış takip sistemi, boru hattındaki satış potansiyeli yüksek müşterilerin satış ekipleri tarafından fark edilmesini sağlar. Müşteri adayı hakkında daha fazla bilgiye ulaşarak çalıştıkları şirket, kişisel bilgiler ve ilgilendiği ürünleri öğrenebilirsiniz. Bir müşteri adayı ile işletmeniz arasındaki ilişkinin nasıl başladığını bildiğinizde satış stratejilerinizi güncellemeniz daha kolay olacaktır. Satış takip programı bu detaylar hakkında bilgi vererek stratejilerinizi duruma uygun şekilde revize etmenizi sağlar. 

2) Faaliyet ve Zarar Raporları 

Potansiyel müşterileriniz hakkında daha fazla bilgiye ulaşmanızı kolaylaştıran satış takip programının avantajları kadar günlük aktiviteleriniz de önemlidir. Bu noktada satış takip programı aracılığı ile potansiyel müşterilere ulaşmak için yapılan aktivitelerin günlük, haftalık ve aylık olarak izlenmesi gerekir. 

Satış takip sistemi sayesinde bir müşteri ile en son ne zaman iletişim kurulduğu ve hangi iletişim kanalının kullanıldığı bilgisine ulaşılabilir. Bu program aynı zamanda kayıp müşterilerin kaydını da tutmanızı sağlar. Kayıpların analiz edilmesini kolaylaştıran satış takip programı ile satış rakamlarını daha iyi tahmin etmek mümkün hale gelir. 

3) Satış Tahmini 

satış takip program

Gelecekteki satış rakamlarını tahmin etmek için satış takip programlarının desteği gerekebilir. Yaklaşan satış performansını takip etmek ve kurumsal kaynakları maksimum verimle kullanmak için satış takip programının ön görülerini dikkate alabilirsiniz. Satış tahmini yapan bir satış takip sistemini kullanmak, yeni gelir fırsatlarının belirlenmesi ve potansiyel müşterilerin oluşturulması noktasında etkin rol oynar. 

4) Dönüşüm Oranı 

Potansiyel müşteriler oluşturmak ve onları gelir getiren kullanıcılara dönüştürmek belli bir mesaiyi beraberinde getirir. Satışları artırmanın en önemli yollarından biri olan dönüşüm oranını artırmak ilkesine uyarak verimli bir süreç geçirebilirsiniz. Bu noktada satış takip programı, satış süreciyle ilgili tüm bilgileri detaylı bir şekilde incelemenizi sağlayarak ve dönüşüm oranlarınıza katkıda bulunur. 

5) Müşteriye Özel Teklifler 

Satış takip sistemi satış sürecini hızlı ve verimli bir şekilde yönetmenin yanı sıra, müşteriye özel tekliflerin deneyimlenmesini sağlar. Bu program sayesinde müşteri davranışını ve diğer ilgili ölçümleri izleyerek ilgili müşterinin isteklerine özel çözümler sunabilirsiniz. 

Ekmob SFA işletmenizin ihtiyaç duyduğu satış takip programını sektörünüze özel çözümlerle birleştirir. Satış temsilcisinin hangi müşteri ile ne aşamada olduğunu takip etmek ve aktiviteleri anlık olarak görüntülemek için Ekmob SFA’nın yetkinliklerini deneyimleyebilirsiniz. 

Ekmob SFA ile Kesintisiz Bir Satış Takibi Gerçekleştirin! 

Ekmob SFA satış takip programıyla, satış elemanlarınızın potansiyel müşteriye ilk temasından satışın tamamlandığı zamana kadar  tüm aktivitelerini tek yerden yönetirsiniz. Satış sürecine hakim olmanızı sağlayan Ekmob SFA, satış ekibinizi her yerden kolayca takip etmenize yardımcı olur. Ekmob SFA’nın yetkinlikleri sayesinde verimsiz süreçler, öngörü eksikliği ve yanlış alanlarda yapılan masraflar gibi olumsuzlukların önüne geçersiniz. Ekmob SFA’nın işletmenize özel çözümlerini deneyimlemek için bizimle iletişime geçin!

« »