icon-otomotiv icon-insaat icon-medikal icon-close icon-banka icon-endustri icon-customer icon-activity icon-target icon-report icon-rocket icon-down icon-calendar icon-data icon-personal icon-mobile icon-flag icon-team icon-right-secondary icon-kvkk icon-iso icon-lock icon-ip icon-dmz icon-reload icon-stats-down icon-stats-up icon-job icon-role icon-home icon-integrations icon-app-market icon-zoom icon-social-facebook icon-social-twitter icon-social-instagram icon-social-medium icon-social-youtube icon-social-spotify icon-social-linkedin

Cerean Enerji Satış Ekipleri Dönüşüm Başarı Hikayesi

Okuma Süresi: 2 dakika Cerean Enerji, 2009 yılında kurulmuştur. Hüsnü Özyeğin’in sahibi ve kurucusu olduğu Fiba Holding’in enerji şirketi olan Fiba Enerji Holding’in perakende...

Cerean Enerji, 2009 yılında kurulmuştur. Hüsnü Özyeğin’in sahibi ve kurucusu olduğu Fiba Holding’in enerji şirketi olan Fiba Enerji Holding’in perakende satış markasıdır.

Cerean Enerji, Türkiye çapında 80 TL’nin üzerinde fatura ödemekte olan tüm serbest tüketicilere elektrik tedarik hizmeti vermektedir. Bununla birlikte aylık 80 TL’nin üzerinde fatura ödemekte olan her birey, Cerean’dan elektrik tedariği sağlama imkanı vardır. Ve bu sayede herkes Cerean Enerji müşterisi olabilir.

Cerean aslında tüm Türkiye’de satış yapan bir firmadır. Dolayısıyla bu satışları farklı, alternatif kanallar üzerinden yürütmektedir. Bu kanallardan bir tanesi de kendi yönetimlerinde bulunan saha satış ekipleridir. Bu satış ekipleri ile müşteriye doğrudan satış yapılmaktadır. Bazı küçük illerde ise bayi ağı üzerinden satış faaliyetlerini sürdürmektedir.

Bu geniş ve kapsamlı ağı yönetmek için Cerean şirketi bir çözüm arayışındaydı. Çünkü sahadan toplanan her veri oldukça kıymetlidir. Ve Cerean’da birçok ekip sahada aktif olarak görev almaktadır. Dolayısıyla her birinin veri olarak oldukça iyi beslenmesi gerekir. Bunun yanı sıra sahadaki ekiplerin faaliyetlerinin gerçekten optimum verimlilikte satış olarak geri dönüp dönmediğini ölçme ihtiyaçları vardı. Bu sayede ekiplerine ihtiyaçları olan koçluğu sağlayabileceklerdi.

Ekmob SFA’den Sonra Cerean Enerji

Sonuç olarak şirketin sorunlarına bağlı olarak Ekmob ile tanıştılar. Ekmob sayesinde satış ekiplerinin nerede, hangi lokasyonda olduğunu anlık olarak görüntüleyebilme ve ekiplere anlık olarak datayı, anlık olarak lead müşterilerini indirmelerini sağladı. Bununla birlikte Ekmob, o lead müşteri üzerinden yapılan ziyaret ya da aktivitelerin anlık olarak raporlanması ve Cerean şirketine ulaşması konusunda da yardımcı oldu. Tüm bunlar satış ekibinin, sahadaki aktivitelerini CRM sistemine entegre bir şekilde hem raporlamalarını hem de yönetmelerini de sağlar. Bununla birlikte aslında Cerean şirketi için maliyetli olan saha satış işini çok daha optimum noktaya, çok daha verimli hale getirmelerini sağladı.

Ekmob SFA, satış ekiplerini lokasyondan bağımsız şekilde, herhangi bir noktadan sadece sabahları konferans call ile yönetebilme şansı verir. Bu sayede ekiplere anlık geri bildirimler verme, onları sürekli monitöre etme durumu da gerçekleşir. Düzenli sağlanan iletişim ile satış ekiplerinin aktiviteleri kolayca optimize edilir.

Siz de satış süreçlerinizdeki verimsizlikleri fark etmek ve bu verimsizlikleri ortadan kaldırmak için Ekmob SFA ile tanışın.

« »