Ekmob Webinar | Salgın Döneminde Saha Satış Ekipleri Yönetimi

Pandemi döneminde saha satış ekiplerinin yönetimiyle alakalı deneyimlerinden faydalanmak ve tavsiyelerini dinlemek için Arabam.com CSO’su Tolga Nayan’ı ağırladık.

Hem geçmişte hem de şu anki bulunduğu konum doğrultusunda kriz iletişimi konusunda tecrübeli olan Tolga Bey, saha ekibi olan firmalara bu dönemde almaları gereken tedbirleri aktardı.

Webinar’ın Satır Başları

Webinarımızda, ‘’Salgın döneminde alınması gereken tedbirler nelerdir? Salgın döneminde ekibinizi nasıl yönetebilirsiniz? Ve salgın döneminde satış yönetimi nasıl yapılır?’’ gibi sorunları ele aldık.

  • Tolga Bey, salgının saha ekiplerini ne denli etkilediğini ve karantina süreçlerinde bayilere gidemeyen satış ekiplerini nasıl yönlendireceğimizi aktardı.
  • Saha ekiplerinin insanlarla birebir temas kuramamasından dolayı oluşacak sorunları ve ani durumlarda alışkanlıkların değişmesinin ne gibi etkileri olduğunu ele aldık.
  • Satış ekiplerine ve yöneticilere bu sürece nasıl uyum sağlayacaklarını ve nelerin değişeceği hakkında küçük bilgiler verdi.
  • Krizin yol açacaklarını düşünerek satış ve ciro hedeflerimizde ne gibi revizeler yapacağımızı gördük.

Satış Ekipleri Pandemi Döneminde Ne Yapmalı?

Ekmob olarak pandemi sürecinde ve kriz döneminde yapılması gerekenleri bazı önerileri derledik. Webinarda konuştuğumuz konulara göre:

  • Kriz döneminde zaman darlığından dolayı vakit ayıramadığınız alıcılarınıza daha fazla vakit ayırarak krizi fırsata çevirebilirsiniz.
  • Daha önce planlamaya vakit ayıramayan satış ekipleri artık kıt kaynaklara sahip oldukları için planlama yaparak en iyi performansı elde etmeye çalışmalısınız. 
  • Bulundukları duruma henüz alışamayan saha ekiplerimiz için sürekli raporlar tutarak onları güncel datalarla beslemelisiniz.
  • Henüz bitme zamanı belli olmayan salgının daha uzun süreceğini varsayarak dijital kaynakları kullanma alışkanlığı kazanmaya çalışmalısınız. Salgın bitse dahi bu çalışma modeline alışarak internetten toplantılar yaparak zamandan tasarruf edebilirsiniz.
  • Satışlarınızın olumsuz derecede etkilenmemesi için panik yaparak ani davranışlardan kaçınmanız gerekir. Bu panik havası edeceğiniz zararın büyüklüğünü arttırmaktan başka bir şey yapmayacaktır.

Spotify’dan dinlemek için tıklayınız.

Youtube’dan izlemek için tıklayınız.

Pandemi döneminde satış ekiplerini desteklemek amacıyla her Perşembe çeşitli webinarlar düzenliyoruz. Tolga Bey gibi onlarca saygı değer uzmana canlı olarak soru sorabilmek ve onların bilgilerinden faydalanabilmek için bizi takip edebilirsiniz.

Bir sonraki yazımızda ‘’ Uzaktan Ekip Yönetimi ve Tele Satış’’ konusunu konuşacağız.