icon-otomotiv icon-insaat icon-medikal icon-close icon-banka icon-endustri icon-customer icon-activity icon-target icon-report icon-rocket icon-down icon-calendar icon-data icon-personal icon-mobile icon-flag icon-team icon-right-secondary icon-kvkk icon-iso icon-lock icon-ip icon-dmz icon-reload icon-stats-down icon-stats-up icon-job icon-role icon-home icon-integrations icon-app-market icon-zoom icon-social-facebook icon-social-twitter icon-social-instagram icon-social-medium icon-social-youtube icon-social-spotify icon-social-linkedin

Ekmob Webinar | Salgın Döneminde Saha Satış Ekipleri Yönetimi

Okuma Süresi: 2 dakika Pandemi döneminde saha satış ekiplerinin yönetimiyle alakalı deneyimlerinden faydalanmak ve tavsiyelerini dinlemek için Arabam.com CSO’su Tolga Nayan’ı ağırladık. Hem geçmişte...

Pandemi döneminde saha satış ekiplerinin yönetimiyle alakalı deneyimlerinden faydalanmak ve tavsiyelerini dinlemek için Arabam.com CSO’su Tolga Nayan’ı ağırladık.

Hem geçmişte hem de şu anki bulunduğu konum doğrultusunda kriz iletişimi konusunda tecrübeli olan Tolga Bey, saha ekibi olan firmalara bu dönemde almaları gereken tedbirleri aktardı.

Webinar’ın Satır Başları

Webinarımızda, ‘’Salgın döneminde alınması gereken tedbirler nelerdir? Salgın döneminde ekibinizi nasıl yönetebilirsiniz? Ve salgın döneminde satış yönetimi nasıl yapılır?’’ gibi soruları yanıtladık.

  • Tolga Bey, salgının saha ekiplerini ne denli etkilediğini ve karantina süreçlerinde bayilere gidemeyen satış ekiplerini nasıl yönlendireceğimizi aktardı.
  • Saha ekiplerinin insanlarla birebir temas kuramamasından dolayı oluşacak sorunları ve ani durumlarda alışkanlıkların değişmesinin ne gibi etkileri olduğunu ele aldık.
  • Satış ekiplerine ve yöneticilere bu sürece nasıl uyum sağlayacaklarını ve nelerin değişeceği hakkında küçük bilgiler verdik.
  • Krizin yol açacaklarını düşünerek satış ve ciro hedeflerimizde ne gibi revizeler yapacağımızı gördük.

Satış Ekipleri Pandemi Döneminde Ne Yapmalı?

Ekmob olarak pandemi sürecinde ve kriz döneminde yapılması gerekenleri bazı önerileri derledik. Webinarda konuştuğumuz konulara göre:

  • Kriz döneminde zaman darlığından dolayı vakit ayıramadığınız alıcılarınıza, daha fazla vakit ayırarak krizi fırsata çevirin.
  • Satış ekipleri artık kıt kaynaklara sahip olduğu için planlama yaparak en iyi performansı elde etmeye çalışmalıdır.
  • Bulundukları duruma henüz alışamayan saha ekipleri için sürekli raporlar tutarak onları güncel datalarla besleyin.
  • Henüz bitme zamanı belli olmayan salgının uzun süreceğini varsayarak dijital kaynakları kullanma alışkanlığı kazanmaya çalışın. Salgın bitse dahi bu çalışma modeline alışarak örneğin internetten toplantılar yaparak zamandan tasarruf edin.
  • Satışlarınızın olumsuz derecede etkilenmemesi için panik yaparak ani davranışlardan kaçınmanız gerekir. Bu panik havası sadece edeceğiniz zararın büyüklüğünü arttırır.

Youtube’dan izlemek için tıklayınız.

Pandemi döneminde satış ekiplerini desteklemek amacıyla her Perşembe çeşitli webinarlar düzenliyoruz. Tolga Bey gibi onlarca saygı değer uzmana canlı olarak soru sorabilmek ve onların bilgilerinden faydalanabilmek için bizi takip edebilirsiniz.

Bir sonraki yazımızda ‘’ Uzaktan Ekip Yönetimi ve Tele Satış’’ konusunu konuşacağız.

« »