Satış Ekiplerinin Mobil Teknoloji Kullanmasının Faydaları

2019 yılında internette yapılan işlemlerin %80’i mobil cihazlar üzerinden yapılmıştır. Bu oran bizlere gösteriyor ki geleceğin dünyasını mobil teknolojiler şekillendirecek.

Masaüstü teknolojileri dijitalleşen dünya için yavaş ve kısıtlayıcıydı. Mobil cihazlar ise her an her yerde çalışabilmesi sayesinde hızlı ve efektif bir çözüm sundu. Artık gün içerisinde herhangi bir bilgiye ihtiyaç duyduğumuzda ilk önce cep telefonlarımıza yöneliyoruz. Ofis içerisinde bilgiye ulaşma aracı bilgisayarlar olsa da yolda, evde veya müşteri ziyaretlerinde mobil cihazlarımızı (cep telefonu, tablet) kullanmaya devam ediyoruz. İşte tam da bu noktada ekibinizi mobil teknolojilere yönlendirirken satış stratejinizi de optimize etmelisiniz.

Saha satış ekiplerine yönelik hazırlanan yazılımlar ekiplerin işlerini kolaylaştırıp, verimliliklerini arttırmalarına yardımcı olur.

Saha ekiplerinin görevlerinden bir tanesi potansiyel alıcıyı net olarak analiz edebilmektir. Bunu kağıtlar üzerinde yapabilirler. Fakat kağıtların kaybolması durumunda o veriler de kaybolabilir. Ayrıca bu şekilde yapılan bir çalışmada merkez ve saha arasındaki bilgi akışı tam ve hızlı şekilde gerçekleşmemiş olur. Oysaki mobil bir cihaz ve o cihazı destekleyen tek bir uygulama yardımıyla edindikleri bilgileri raporlayabilir, güvenle saklayabilir ve saniyeler içerisinde merkeze gönderebilirler.

Ayrıca kullanılan mobil saha satış uygulaması sayesinde dijital ortamlarda formlar oluşturulabilir. Formların dijital bellekte saklanması sayesinde birkaç yıl sonra bile müşteri ilişkileri yönetilebilir.

Mobil Olmanın Faydaları

  • Günlük işleyişlerinde zaten hayatları çok zor olan saha satış ekiplerinin işlerini kolaylaştırmak temel sebebi olabilir. Mobil teknoloji ve iyi saha satış uygulaması sayesinde saniyeler içerisinde sahada topladıkları verileri kayıt altına alırlar. Bu verilere daha sonra istedikleri zaman ve yerde ulaşırlar. Ayrıca dokümanlarda düzenlemek istedikleri kısımları karalama yapmadan düzeltebilirler.
  • Müşteri Yönetimi: Müşterinin bilgilerine anlık olarak saat kaç olursa olsun birkaç saniyede ulaşabilmek satış ekipleri için çok kullanışlıdır.
  • Veriye istediği zaman istediği yerde ulaşabilmek: Satış ekipleri aldıkları formları, nereden aldıklarını ve ne zaman aldıkları telefondaki tek bir tuşa tıklayarak listeleyebilir. Listelemenin sonucu olarak istedikleri bilgileri anında alabilirler. Üstelik merkez ofisle anlık olarak paylaşırlar.
  • Çeşitli özellikler: Kullanılan yazılıma bağlı olarak günlük yapabilecekleri işleri listeleyebilirler veya kendilerine görev atayabilirler. Yapacakları işlemlerin saatlerini belirleyerek bir görev listesi oluşturmak hem satış ekibi için hem de şirket için performans artışı sağlamaktadır.
  • Asla yıpranmaz: Mobilden kayıt edilen bilgiler için yeni bir kalem veya kağıt almaya gerek yoktur. Sunucu arızaları (yedek alındığı durumlarda sorun olmaz) gerçekleşmediği sürece tüm bilgiler ufak bir bilgisayarda tutulacaktır. Gerektiği zamanlarda bu donanım yenisiyle kayıpsız olarak değiştirilecektir.

Ayrıca ekibinizin neden satış takibi yazılımı kullanması gerektiğini düşünüyorsanız? Bu yazımızı okuyabilirsiniz.