icon-otomotiv icon-insaat icon-medikal icon-close icon-banka icon-endustri icon-customer icon-activity icon-target icon-report icon-rocket icon-down icon-calendar icon-data icon-personal icon-mobile icon-flag icon-team icon-right-secondary icon-kvkk icon-iso icon-lock icon-ip icon-dmz icon-reload icon-stats-down icon-stats-up icon-job icon-role icon-home icon-integrations icon-app-market icon-zoom icon-social-facebook icon-social-twitter icon-social-instagram icon-social-medium icon-social-youtube icon-social-spotify icon-social-linkedin
mobil CRM

Mobil CRM Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Okuma Süresi: 3 dakika CRM sistemleri, şirketler tarafından satış, pazarlama gibi çeşitli departmanlarda sıklıkla kullanılan sistemdir. Bu sistemlere esneklik ve erişim kolaylığı sağlayan mobil...

CRM sistemleri, şirketler tarafından satış, pazarlama gibi çeşitli departmanlarda sıklıkla kullanılan sistemdir. Bu sistemlere esneklik ve erişim kolaylığı sağlayan mobil CRM de saha ekiplerinin en büyük yardımcılarından biridir. Peki, CRM nedir? Faydaları nelerdir? Bu yazımızda sizlere CRM’den, faydalarından ve Ekmob’un sunduğu fırsatlardan bahsedeceğiz.

Mobil CRM Nedir?

CRM (Customer Relationship Management), işletmelerin müşterileri ile olan her türlü etkileşimlerinin verimli şekilde takip edilmesini sağlayan müşteri ilişkileri yönetim sistemidir. Mobil CRM ise tüm bu süreçleri akıllı telefonlar, tabletler ve diğer internet özellikli cihazlara taşıyarak özellikle satış ve pazarlamada saha ekipleri için kesintisiz bir şekilde gerçek zamanlı bilgiye ulaşımı sağlar.

Son on yıla baktığımızda internet trafiğinin neredeyse %50 oranında mobil kullanıma kaydı. Bu noktada CRM sistemlerinin günceli yakalayarak mobil kullanıma adapte olması gerektiğini söyleyebiliriz. Böylelikle masa başında çalışmayan saha ekiplerine müşterileri hakkında her türlü veriye diledikleri cihazdan ulaşma imkanı sağlanır.

Neden Mobil CRM Kullanmalısınız?

Mobil CRM sistemleri ekiplere kazandırdığı esneklik ile çalışmalardan alınan verimin artmasına yardımcı olur. Satış ekipleri için sağladığı faydaları şu şekilde sıralayabiliriz;

1) Satış Kabiliyetini Artırır

Satış Analizleri

Mobil CRM sistemleri, satış ekiplerinin müşteri bilgileri, ürün, fiyat ve promosyon fırsatları gibi verilere hızlıca ulaşarak satış kabiliyetinin artırılmasına yardımcı olur. Diledikleri yerden diledikleri cihaz aracılığıyla kritik verilere hızlıca ulaşan saha ekipleri sayesinde işletmelerin satış performanslarında görülen artış satış gelirlerine de yansıyacaktır.

2) Satış Döngüsünü Kısaltır

Geleneksel CRM sistemleri mobil özellikler ile desteklenmediğinde saha ekipleri ile satış yöneticileri arasında veri akışının ve koordinasyonun sağlanmasında problemler yaşanır. Bu problemler de karar verme süreçlerini etkileyerek satış döngülerinin uzamasına neden olur. Bu noktada müşterilerin istedikleri her türlü veriye, rapora veya dokümana anında ulaşabilmesini sağlayan mobil CRM sistemleri, müşterilerin satın alma kararlarını hızlandırarak satış döngüsünü kısaltır.

3) Gerçek Zamanlı Bilgiye Ulaşımı Sağlar

CRM Sistemleri

CRM sayesinde saha satış ekipleri müşterilerden aldıkları her türlü bilgiyi anında ilgili sisteme kaydedebilir. Bu sayede yöneticilerin sahadan gelen verilere eş zamanlı olarak ulaşması sağlanır. Aynı şekilde yöneticiler tarafından iletilen veriler sahadaki ekipler tarafından anında görüntülenerek bilgi eksikliğinden kaynaklanabilecek hataların önüne geçilmiş olunur.

Ekmob ve Mobil CRM

Ekmob ve CRM

Geleneksel CRM sistemleri satış ekiplerinin dijital dönüşümlerinin sağlanmasında yetersiz kalabilir. Ekmob SFA, kullanılan CRM sistemleri ile tam entegrasyon sağlayarak sistemlere otomasyon ve mobilite imkanları sağlar. Ekmob SFA entegrasyonu sayesinde:

  • Arama, ziyaret, sipariş ve form doldurma aktivitelerini dilediğiniz mobil cihazdan anlık olarak CRM verisine dönüştürebilir,
  • Yapılan ziyaretlerde lokasyon bazlı güncelleme ile müşteri bilgilerini daima güncel tutabilir,
  • Satış fırsatlarınızı tek bir ekran şeklinde görüntüleyerek ve %100 portföy hakimiyeti sağlayabilir,
  • Tüm satış ekibinin aynı sayfada olmasını kolaylaştırarak mobil satış ekiplerinizin görünürlüğünü artırabilir,
  • Müşterilerinizle doğru zamanda, tercih ettikleri kanallar üzerinden daha doğru temas kurabilirsiniz.

Ekmob SFA, AI ve BI destekli çözümleri ile şirketlerin CRM deneyiminden üst düzey verim alınmasını sağlar. Yapay zeka yardımıyla otomatize edilen veri işleyiş süreçleri sayesinde satış ekipleriniz zamandan ve maliyetten tasarruf ederek potansiyellerini en etkili şekilde yönetebilir.

Mobil CRM Sistemlerinin Destekleyicisi: Ekmob SFA

CRM sistemleri sayesinde müşteriler ile işletmeler arasında gerçekleşen her türlü etkileşim etkin şekilde depolanır ve bu veriler satış ekipleri tarafından kullanılır. Ancak CRM sistemleri tek başına kullanıldığında satış ekiplerinizin ihtiyaçlarına tamamen çözüm sağlamaz. Bu noktada CRM sistemlerine yapılacak Ekmob SFA entegrasyonu ile sisteme mobilite gibi farklı fonksiyonlar kazandırarak iş potansiyelinizi artırabilirsiniz. Ekmob SFA ile satış ekiplerinizin dijital dönüşümüne destek verirken 360 derece satış gücü yönetimi ile satış gücü performansını iyileştirebilirsiniz. Satış ekibi performansınızı bir sonraki seviyeye taşımak ve satışlarınızı artırmak için Ekmob SFA’yı kullanmaya hemen bugün başlayın!

« »