icon-otomotiv icon-insaat icon-medikal icon-close icon-banka icon-endustri icon-customer icon-activity icon-target icon-report icon-rocket icon-down icon-calendar icon-data icon-personal icon-mobile icon-flag icon-team icon-right-secondary icon-kvkk icon-iso icon-lock icon-ip icon-dmz icon-reload icon-stats-down icon-stats-up icon-job icon-role icon-home icon-integrations icon-app-market icon-zoom icon-social-facebook icon-social-twitter icon-social-instagram icon-social-medium icon-social-youtube icon-social-spotify icon-social-linkedin
businessman-speak-talk-video-call-with-colleagues-online-briefing-during-self-isolation-quarantine-flu-epidemic-covid-19 (1)

Satış Ekipleri Verilerini Uzaktayken Güvende Tutmanın 4 Yolu

Okuma Süresi: 3 dakika Satış ekipleri için önemli olan veriler, potansiyel müşteriler hakkında bilgi edinmeyi ve iletişim kurmayı kolaylaştıran etkenlerin başında gelir. Ancak söz...

Satış ekipleri için önemli olan veriler, potansiyel müşteriler hakkında bilgi edinmeyi ve iletişim kurmayı kolaylaştıran etkenlerin başında gelir. Ancak söz konusu verilerin yanlış kullanılması, müşteri güveninin yok edilmesine ve şirketinizin çeşitli mali zararlara uğramasına neden olabilir. Peki, satış ekipleri sahadayken verileri güvende tutmak için hangi yöntemleri izlemeli? 

Satış Ekipleri Uzaktayken Verilerini Nasıl Güvende Tutabilir? 

Uzaktan çalışma sisteminin artmasıyla birlikte verilerin toplanması ve saklanmasıyla ilgili süreçler daha hassas bir hal aldı. Sahada çalışan satış ekipleri, saha dışına çıktığında güvenli bölgeden uzaklaştığı için çeşitli problemlerle karşılaşabilir. Satış ekiplerinin uzaktayken verilerini güvende tutmasını sağlayacak yöntemleri 4 başlıkta inceleyebiliriz: 

  1. Tüm Müşteri Bilgilerini Tek Yerde Toplayın 

Sahada ve saha dışında bulunan satış ekiplerinin uzaktan çalışırken, tüm müşteri bilgilerini tek yerde toplaması oldukça önemlidir. Bu yöntem sadece genel veri kaybını azaltmak ve verimliliği artırmakla kalmaz, aynı zamanda verilerinizi çalınmaya karşı daha güvenli hale getirir. Verileri depolamak için kullanılan uygulamaların çeşitli olması, bunlardan birinin veri ihlaline sebebiyet vermesi ihtimalini artırdığı için riskli bir yöntemdir. 

  1. Güvenli Bir Bağlantıya Sahip Olun

Şirketler, uzaktan çalışan ekiplerinin kullandığı ağları daha az kontrol ettiği için çeşitli güvenlik açıkları meydana gelebilir. Fiziksel bir ofis ortamında herkes işletmenin sağladığı ağı kullanırken, uzakta kullanılan ağlar farklıdır. Çalışanların tercih ettiği farklı ağlar, şirketteki güvenlik düzeyinin altında kalmasına neden olur. 

Satış ekiplerinin farklı lokasyonlardan çalışması, şirket ve müşteri verilerinin sızdırılmasına veya çalınmasına sebebiyet verebilir. Bu nedenle evden çalışırken ya da sahadayken güvenli bir bağlantıyla çalışıldığından emin olunmalıdır. Bu noktada güvenli bir ağ sağlayan uygulamalardan biri olan sanal özel ağ (VPN) sisteminden destek alınabilir. 

  1. Kimlik Avı ve Dolandırıcılık Girişimlerini İzleyin

Kimlik avı girişimleri, işletmeler için önem arz eden ve çoğu zaman bir tehdit olarak görülmesi gereken konuların başında gelir. Ekiplerini uzaktan yöneten şirketler genelde daha az iletişim halinde olduğu için kimlik avı girişimlerini durdurmada ve önlemede daha fazla engelle karşılaşır. Bu noktada satış ekiplerinin özellikle, bilmediği  kaynaklardan gelen e-postaları açarken dikkatli davranması gerekir. Metnin gövdesinde yer alan şüpheli bağlantılar varsa söz konusu mail açmadan silinmelidir. 

  1. Evrensel Bir İletişim Yöntemi Kullanın 

Tekil bir iletişim yöntemine sahip olan şirketler veri güvenliği ile ilgili birçok sorunu daha kolay bir şekilde çözebilir. Şirketlerin birkaç farklı siteye ve iletişim yöntemlerine sahip olması onları siber saldırılara açık hale getirir. Verizon’un araştırmasına göre; siber güvenlik ihlallerinin 1/5’inden fazlası insanların hatalarından kaynaklanıyor. Bu nedenle veri güvenliği için satış ekibinizin bu konuda bilgili olması ve önlem alarak çalışmasını sürdürmesi gerekir. 

Ekmob SFA’yı kullanan şirketler satış personelinin ihtiyaçlarına göre entegrasyon sağlayarak süreci daha kolay bir şekilde yönetir. Bu sistem sayesinde satış ekipleriniz uzaktayken dahi verimli ve aktif bir çalışma sağlar. Satış ekibinin gerçekleştireceği tüm işlemleri saniyeler içinde tamamlayan Ekmob SFA ile ekiplerinizi uzaktayken de yönetebilir ve anlık raporlama desteğini deneyimleyebilirsiniz. 

Ekmob SFA ile Ekibinizi Her Yerde Yönetin 

Ekmob SFA, sektörünüze olarak hazırlanmış uygulama desteği ile satış ekibinizin performansını ve hareketlerini kolayca takip etme avantajı sunar. Bu sayede ekibiniz uzaktayken ya da sahada çalışırken tüm adımları anlık olarak takip edersiniz. Satış süreçlerini şeffaflaştıran Ekmob SFA sayesinde satış ekibiniz tüm verileri tek yerde toplar ve yönetir. Ekibinizin zamanı daha verimli kullanmasını sağlayan bu uygulama, mevcut müşterilere ayrılan sürenin daha kaliteli ve satış odaklı geçmesine katkıda bulunur. Ekibinizi her yerde anlık olarak yönetmek için Ekmob SFA ile tanışın! 

« »