icon-otomotiv icon-insaat icon-medikal icon-close icon-banka icon-endustri icon-customer icon-activity icon-target icon-report icon-rocket icon-down icon-calendar icon-data icon-personal icon-mobile icon-flag icon-team icon-right-secondary icon-kvkk icon-iso icon-lock icon-ip icon-dmz icon-reload icon-stats-down icon-stats-up icon-job icon-role icon-home icon-integrations icon-app-market icon-zoom icon-social-facebook icon-social-twitter icon-social-instagram icon-social-medium icon-social-youtube icon-social-spotify icon-social-linkedin

Sigorta Sektöründe Satışları Arttıracak 4 Tüyo

Okuma Süresi: 2 dakika Satış ekiplerinin sıklıkla zorlandığı sigorta sektöründe, satışı arttıracak detaylara odaklanmak başarıyı beraberinde getirir. Bu noktada, doğru hedef kitleyi belirlemek ve...

Satış ekiplerinin sıklıkla zorlandığı sigorta sektöründe, satışı arttıracak detaylara odaklanmak başarıyı beraberinde getirir. Bu noktada, doğru hedef kitleyi belirlemek ve satış konuşmanızı onların ihtiyaçlarına göre özelleştirmek atacağınız ilk adım olmalıdır. Peki, sigorta satışlarını kolaylaştırmak ve satış ekiplerinin satışını artırmak için hangi yöntemler izlenmelidir? Nelere dikkat edilmelidir?

Sigorta Satış Ekiplerinin İşini Kolaylaştıracak 4 Yöntem 

Basit ve kusursuz yöntemlerden destek alarak satış ekiplerinin satışlarını artırabilir ve süreci daha etkin bir şekilde yönetebilirsiniz. Sigorta satış ekibinin sattığı ürünü iyi tanıması ve sunumları net bir şekilde gerçekleştirmesi, olası satışlar için önemli bir adımdır. Satış ekiplerinin satışlarını artırmak için uygulayabileceği yöntemleri 4 başlık altında şu şekilde ele alabiliriz: 

  1. Ürününüzü İyi Tanıyın

Müşteriler; ürün, beklentiler ve sözleşmeler hakkında kapsamlı bilgiye sahip olan satış danışmanlarından etkilenir. Sigorta satış ekiplerinin ilgilendiği ürünü tüm ayrıntılarıyla bilmesi ve tanıtması bu noktada oldukça önemlidir. Bu süreçte sigorta satış danışmanlarının ürünün özellikleri, avantajları ve alt hesaplar konusunda eğitilmiş olması, satış fırsatlarının ileriye taşınmasını sağlar. Satış konuşmalarında sektöre özel terimler yerine şeffaflıktan ödün vermeden yapılan konuşmalar daha etkili geri dönüşler sağlar. 

  1. Sunum Becerilerinizi Geliştirin

Satış ekipleri görüşme sırasında potansiyel müşterileri rahatlatan konuşmalar gerçekleştirmeleri, kapanış süresinin uzamamasını sağlar. Resmi bir sunum  gerçekleştiriliyorsa bunun öncesinde ortak ilgi alanları bulmak, satış temsilcisinin potansiyel alıcılarla etkili bir şekilde bağlantı kurmasını sağlar. Bu süreçte satış ekiplerinin satış yolunu organize etmesi, basit ve kısa bir şekilde anlatması gerekir. Satış temsilcisinin sunum esnasında konuşmaya hakim olmaktan kaçınması ve olası müşteriyi sürece dahil etmesi oldukça önemlidir. 

  1. Çapraz Satış Yapın

Çok poliçeli bir sigorta satış ekibi yöneten şirketler için çapraz satış stratejisini kullanmak, satışları artırmanın etkili bir diğer yoludur. Bir satış temsilcisi müşterisine araba sigortası poliçesi sattığında, bir ev sigortası veya hayat sigortası ile ilgilenme olasılığı üzerine harekete geçebilir. Satış ekipleri bu satışı, daha cazip hale getirmek için mevcut sigorta sahiplerine belli bir indirim avantajı uygulama yöntemine gidebilir. Farklı stratejiler geliştiren satış ekipleri, bu sayede aynı müşteriye iki farklı sigorta türünde satış gerçekleştirir. 

  1. Sigorta Deneyimini Kişiselleştirin

Günümüzde müşterilerin büyük bir çoğunluğu kişiselleştirilmiş deneyimleri daha çok önemsiyor. Accenture’ın araştırmasına göre; müşterilerin %77’si daha düşük primler ve kişiselleştirilmiş öneriler sunan şirketlerle kullanım ve davranış verilerini paylaşmayı tercih ediyor. Kişiselleştirmeyi ön planda tutarak diğer şirketler arasından sıyrılabilir ve daha fazla satış yapabilirsiniz. Müşterilerinize özel uygulama ve indirimleri göz ardı etmemeniz, olası satış fırsatları için oldukça önemlidir. 

Sigorta ve finans sektörü için satış ekibi yönetim uygulaması sunan Ekmob SFA ile süreci daha etkin bir şekilde yönetebilirsiniz. Sigorta otomasyonu sayesinde tüm aktiviteleri anlık olarak görüntüleyebilir ve müşteriyle yapılan aktiviteleri kolayca kaydedebilirsiniz. Ekmob SFA sistemi, müşteriyle yapacağınız aktiviteleri kaydeder ve ihtiyaç halinde kolayca ulaşmanızı sağlar. 

Sigorta Sektörüne Özel Otomasyon Desteği İçin: Ekmob SFA 

Ekmob’un sunduğu sigorta satış otomasyonu ile ekibinizi anlık olarak takip edebilir ve müşteri yönetimi ile performansınızı artırabilirsiniz. Hızlı ve güvenilir bir çözüm sunan Ekmob SFA sayesinde danışmanlarınızı, bayilerinizi, acentelerinizi, iş ortaklarınızı ve anlaşmalı kurumlarınızı aynı platformda birleştirebilirsiniz. Ekip takibi yapmak ve müşteri verilerini anlık olarak aktarmak için Ekmob SFA’nın yetkinliklerini deneyimleyebilirsiniz. Sigorta sektörüne özel çözümler sunan Ekmob ile yola devam etmek için hemen bugün başlayın!

« »