icon-otomotiv icon-insaat icon-medikal icon-close icon-banka icon-endustri icon-customer icon-activity icon-target icon-report icon-rocket icon-down icon-calendar icon-data icon-personal icon-mobile icon-flag icon-team icon-right-secondary icon-kvkk icon-iso icon-lock icon-ip icon-dmz icon-reload icon-stats-down icon-stats-up icon-job icon-role icon-home icon-integrations icon-app-market icon-zoom icon-social-facebook icon-social-twitter icon-social-instagram icon-social-medium icon-social-youtube icon-social-spotify icon-social-linkedin
sahada analiz

Yedek Parça ve Otomotiv Sektörü Satış Süreçleri Değişiyor

Okuma Süresi: 3 dakika Otomotiv sektörü son yıllarda dijital dönüşümün büyük etkilerini hisseden sektörlerden biri oldu. Alıcılar için dijital bir müşteri deneyimi sunan mobil...

Otomotiv sektörü son yıllarda dijital dönüşümün büyük etkilerini hisseden sektörlerden biri oldu. Alıcılar için dijital bir müşteri deneyimi sunan mobil teknolojiler, tüketiciye yönelik olarak tasarlanıyor. Daha iyi bir müşteri deneyimi ve artan gelirler için mobil teknolojilerden destek almak, günümüz satışları için kaçınılmaz. Peki, otomotiv endüstrisi tüketici davranışlarını ve beklentilerini karşılamak için mobil teknolojileri nasıl kullanabilir? Mobil teknolojiler otomotiv ve yedek parça sektörünün satışlarını nasıl etkiler? 

Otomotiv Sektöründe Satışları Artırmak İçin Mobil Teknolojiler Nasıl Kullanılmalı? 

Otomotiv sektöründeki mobil faaliyetlerin artması, sektörde yer alan şirketlerin pazarlama stratejisinde yeniliğe gitmesi gerektiğini gösteriyordu. Teknolojinin ve mobil sistemlerin yaygın olmadığı dönemlerde, alıcının otomobil hakkındaki incelemesi satıcı verileriyle sınırlı kalıyordu. Günümüz teknolojisi sayesinde tüm gerekli bilgilere, test sürüşüne ve diğer özelliklere satış temsilcisi aracılığıyla ulaşılabilir. Bilgileri anlık olarak görüntüleyen ve sunan satış temsilcileri ile araç satın alım yolculuğunu daha kusursuz hale getirirsiniz. Bu noktada izleyebileceğiniz adımlar şu şekildedir:

 1. Mobil Uygulamalarla Daha Fazla Fırsata Erişin 

Teknolojinin gelişmesiyle genç nüfusun satın alma işlemlerine bakış açısı rol değiştirdi. Mobil uygulama üzerinden birçok alışveriş gerçekleştiren genç nüfus, aynı işlemi otomobil alırken de uyguluyor. Mobil uygulamaların satışlara olan olumlu etkisini deneyimlemek için hızlı bir şekilde harekete geçmek oldukça önemli. Müşteri temsilcilerinden satış sonrası sürece kadar birçok adımı mobil uygulamalarla yönetmek mümkündür. Araç satın alırken mobil uygulamaların desteğini tercih eden alıcılarla güçlü ilişkiler kurabilir ve tekrar satın alma işlemlerini deneyimleyebilirsiniz. 

 1. Satış Departmanınızı Mobil Hale Getirin 

Otomotiv ve yedek parça sektöründe bir müşterinin bayiye girmesi, savaşın yarısını kazandığınız anlamını taşır. Diğer yarısı için satış ekiplerinin yetenek, bilgi ve tecrübeleri devreye girecektir. Müşteriyle olan ilişkiyi satış noktasına taşımada satış temsilcileri stratejik bir role sahip olduğu için mobil teknolojilerle donatılması oldukça önemlidir. 

Mobil uygulamalar sayesinde satış temsilcileri, sahadaki müşterilere rakiplerin sunmadığı avantajlar sunabilir ve bir adım öne geçebilir. Kullanılan uygulamalar satış ekiplerinin, rakiplerin envanteri ve fiyatlandırma seçenekleriyle donatılmasını sağlar. 

 1. Mobil Uygulamalarla Satış Ekibinin Rekabette Öne Çıkmasını Sağlayın 

Satış öncesi karar verme sürecinde müşteri temsilcilerinin müşteriyi takip etmesi bayiye geri dönme şansını artırabilir. Söz konusu takibin yapılması ve potansiyel müşterinin, müşteri tarafına geçmesi için mobil teknolojilerin desteğine ihtiyaç duyulur. Bu noktada satış temsilcisinin potansiyel müşterilere hedefli takip mesajları göndermesi ve mevcut müşterilere pazarlama mesajları iletmesi etkili olabilir. Satış temsilcilerinin hedefe yönelik gönderebileceği mesaj seçenekleri ise şöyle; 

 • Müşterilerin bakmış olabilecekleri araçlar hakkında mesaj gönderme
 • Bakmış oldukları araçla ilgili etkileşim kurma 
 • Uygun maliyetli indirim ve promosyon avantajları sunma 
 • Müşteri sadakati için satış sonrası takip mesajları 
 • Çevrimiçi randevu avantajı sunma 

4) Uygulamalardan Destek Alarak Gelirlerinizi Arttırın 

Müşteriye sunulan hizmetin kalitesini artırmak ve müşteri devamlılığını sağlamak için görünür olmak oldukça önemli. Mobil uygulamaların zamansız desteği sayesinde müşterileri elde tutmak için gerekli avantajları sunabilirsiniz. Hızlı ve kolay çözüm sağlayan mobil uygulamalar sayesinde müşterilerinizle daha fazla iletişimde kalabilir ve satışlarınıza olan olumlu etkisini deneyimleyebilirsiniz. Bir mobil uygulamaya sahip olan bayiler müşterilerine şu avantajları sağlayabilir; 

 • Servis saatlerini görüntüleme
 • Servis randevularını saniyeler çinde alma 
 • Siparişleri anında ödeme kolaylığı 
 • Hizmetler hakkında satış temsilcileriyle iletişim kurma 
 • Telefon görüşmesi, metin ve e-posta geçmişini kaydetme 

Satış süreçlerini profesyonelleştiren Ekmob SFA ile sektörünüze özel çözümleri deneyimleyebilirsiniz. Ekmob SFA satış sürecinin her yerde verimli ve hızlı bir şekilde yönetilmesi için mobil olarak destek verir. Bu sayede ekibinizin hareketlerini her yerden izleyebilir ve satış süreçlerini iyileştirebilirsiniz. 

Ekmob SFA ile Satış Ekibinizi Mobil Olarak Yönetin 

Saha satış ekiplerinin üretkenliğini artırmayı amaçlayan  ve zaman tasarrufu sunan Ekmob SFA  mobil olarak hizmet verir. Yöneticilerin ve satış ekiplerinin işini kolaylaştıran özellikleri sayesinde, daha fazla satışa odaklanmanızı sağlar. Manuel olarak yapılması gereken görevleri Ekmob SFA ile otomatikleştirebilir ve uzaktayken dahi sunduğu avantajları deneyimleyebilirsiniz. Ekmob SFA ile satış ekibinizi mobil hale getirmek için hemen bugün başlayın! 

« »