icon-otomotiv icon-insaat icon-medikal icon-close icon-banka icon-endustri icon-customer icon-activity icon-target icon-report icon-rocket icon-down icon-calendar icon-data icon-personal icon-mobile icon-flag icon-team icon-right-secondary icon-kvkk icon-iso icon-lock icon-ip icon-dmz icon-reload icon-stats-down icon-stats-up icon-job icon-role icon-home icon-integrations icon-app-market icon-zoom icon-social-facebook icon-social-twitter icon-social-instagram icon-social-medium icon-social-youtube icon-social-spotify icon-social-linkedin

CRM Sistemi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Okuma Süresi: 3 dakika Müşteri ilişkilerinin büyük önem taşıdığı satış alanında CRM sistemleri, satış departmanlarının en büyük yardımcılarındandır. Peki, CRM sistemi nedir? Bu sistemi...

Müşteri ilişkilerinin büyük önem taşıdığı satış alanında CRM sistemleri, satış departmanlarının en büyük yardımcılarındandır. Peki, CRM sistemi nedir? Bu sistemi neden kullanmalısınız? Bu yazımızda sizlere CRM sistemlerinden, bu sistemlerin satış ekipleriniz için öneminden ve SFA ile entegrasyonundan bahsedeceğiz.

CRM Sistemi Nedir?

CRM (Müşteri İlişkileri Yönetimi), işletmelerin mevcut ve potansiyel müşterileriyle iletişim süreçlerini yönetmede kullanılan yazılım sistemleridir. Müşterilerin demografik özelliklerinden ürün tercihlerine kadar birçok bilgi bu sistemler yardımı ile depolanır. Müşteri hizmetlerinden satış ekiplerine kadar birçok farklı alanda kullanılabilen CRM sistemleri, müşterilerle etkileşimi optimize ederek şirketlerin büyümesine katkı sağlamayı amaçlar.

CRM Sisteminin Ekmob SFA ile Entegrasyonu

Müşteri yönetiminde oldukça etkili olan CRM, geleneksel versiyonu ile satış ekiplerinin tüm ihtiyaçlarına yanıt veremez. CRM sistemini satış ekiplerine en yararlı hale getirebilmek için SFA (Satış Gücü Otomasyonu) entegrasyonlarından faydalanılır. Ekmob SFA’nın CRM entegrasyonu ile;

  • Arama, ziyaret, sipariş ve form doldurma aktivitelerini anlık olarak CRM verisine dönüştürebilir,
  • Yapılan ziyaretlerde lokasyon bazlı güncelleme ile müşteri bilgilerini düzenli olarak güncelleyebilir, 
  • Satış fırsatlarını tek bir ekran şeklinde görüntüleyerek %100 portföy hakimiyeti sağlayabilir,
  • Tüm satış ekibinin aynı sayfada olmasını kolaylaştırırken mobil satış ekiplerinizin görünürlüğünü artırabilir,
  • Gelecekteki satışları ve bütçeleri tahmin ederek daha etkili planlar geliştirebilirsiniz.

Neden CRM Sistemlerini Kullanmalısınız?

CRM sistemlerinin satış ekiplerince kullanılması ekipler için birçok faydaya sahiptir. Bu faydaları şu şekilde sıralayabiliriz;

1) Müşteri Bilgilerini Daima Güncel Tutar

CRM sistemleri ile müşterilerin markayla etkileşimlerini takip ederken kişisel tercihlerine dair verileri de işleyebilirsiniz. Müşterilerin demografik özellikleri, ürün tercihleri ve geribildirimleri gibi veriler CRM sistemleri ile kategorize edilip incelenir. Bu veriler eşliğinde müşterilere daha kişisel bir satış deneyimi sunulabilir. Ekmob SFA’nın CRM entegrasyonu ile sahadan elde edilen arama, ziyaret, sipariş ve form doldurma gibi aktiviteleri eş zamanlı olarak CRM verisine dönüştürülebilir ve müşterilerinizin verilerini daima en güncel halinde saklayabilirsiniz.

2) Verilere Ulaşımı Kolaylaştırır

Müşterilere dair her işlemin çıktısını bir veri havuzunda toplayan CRM sistemleri, ekiplerin bilgiye ulaşmasını da kolaylaştırır. Verileri belirlenen kriterlere göre sınıflandırarak daha kolay bir satış takibini mümkün kılar. CRM sisteminin tüm verileri tek platformda birleştirmesi ile yöneticilerden saha ekiplerine kadar ilgili herkes tek bir sayfada toplanır, bu veri akışı sayesinde karar verme ve harekete geçme süreçleri optimize edilir. Ekmob SFA’nın CRM sistemlerine kazandırdığı esneklik ile ihtiyacınız olan tüm dökümanlara dilediğiniz cihazdan ulaşabilir, gerçek zamanlı veri akışı ile etkili planlamalar yapabilirsiniz.

3) Ekiplerin Dijital Dönüşümüne Katkı Sağlar

CRM Sistemi

SFA ile entegrasyonu gerçekleştirilen CRM sistemleri, satış ekiplerininin sahada geçirdikleri süreçte zamandan ve maliyetten tasarruf etmelerini sağlar. Ekmob SFA, CRM sistemlerinde yapay zeka uygulamaları ile süreçleri otomatize ederek ekiplerin fazladan efor sarf etmelerini önler. Satış ekiplerinizin dijital dönüşümlerine katkı sağlayarak performanslarının artırılmasına yardımcı olur.

Ekmob SFA ile Etkili CRM Sistemleri

CRM sistemi sayesinde müşteriler ile işletmeler arasında gerçekleşen her türlü etkileşim etkin şekilde depolanır ve bu veriler satış ekipleri tarafından kullanılır. CRM sistemleri, tek başına kullanıldığında satış ekiplerinin ihtiyaçlarına tamamen çözüm sağlamaz. Bu noktada CRM sistemlerine yapılacak Ekmob SFA entegrasyonu ile sisteme farklı fonksiyonlar kazandırarak iş potansiyelinizi artırabilirsiniz. Ekmob SFA ile satış ekiplerinizin dijital dönüşümüne destek verirken 360 derece satış gücü yönetimi ile satış gücü performansını iyileştirebilirsiniz. Satış ekibi performansınızı bir sonraki seviyeye taşımak ve satışlarınızı artırmak için Ekmob SFA’yı kullanmaya hemen bugün başlayın, ekibinizin süper güçlerini sahada en hızlı şekilde avantaja çevirin! 

« »