icon-otomotiv icon-insaat icon-medikal icon-close icon-banka icon-endustri icon-customer icon-activity icon-target icon-report icon-rocket icon-down icon-calendar icon-data icon-personal icon-mobile icon-flag icon-team icon-right-secondary icon-kvkk icon-iso icon-lock icon-ip icon-dmz icon-reload icon-stats-down icon-stats-up icon-job icon-role icon-home icon-integrations icon-app-market icon-zoom icon-social-facebook icon-social-twitter icon-social-instagram icon-social-medium icon-social-youtube icon-social-spotify icon-social-linkedin

Ekmob Webinar | Volkan Oflaz ve Cüneyt Şener ile Bayi Yönetimi

Okuma Süresi: 2 dakika Ekmob webinarlarında bu hafta, iki değerli konuğu birden ağırladık. Tatko Lastik CMO’su Volkan Oflaz ve Tatko Lastik Kanal Genel Müdür...

Ekmob webinarlarında bu hafta, iki değerli konuğu birden ağırladık. Tatko Lastik CMO’su Volkan Oflaz ve Tatko Lastik Kanal Genel Müdür Yardımcısı Cüneyt Şener ile ”Pandemi Döneminde Bayi Yöntemi” konusunu konuştuk.

Volkan Bey ve Cüneyt Bey; değerli tecrübelerini ve fikirlerini bizimle paylaştı. ”Bayi yönetimi nedir, pandemi döneminde satış stratejilerinde neler değişti ve bayi yönetimi firmalar için neden önemlidir?” Gibi soruları yanıtladılar.

Neler Konuştuk?

İş süreçlerini derinden etkileyen pandemi süreci dijitalleşmenin adımlarını hızlandırırken yenilikleri de beraberinde getirdi. Şirketler bayilerini yönetirken teknolojiden destek almaya başladı. Biz de webinarımızda bu konu üzerinde durduk.

  • Lastik sektöründe uzun yıllar tecrübesi olan Cüneyt Şener krizden dolayı yeni stratejiler denediklerini aktardı.
  • Tatko’nun evden çalışmaya hızlı bir geçiş yaptığını, temassız bir iş ortamı hazırladığını ve bunun sonuçlarından memnun olduğunu ifade etti.
  • Ayrıca evden çalışma sayesinde çalışanların yoldan tasarruf ederek daha verimli çalıştıklarını ve daha iyi odaklandıklarını anlattı.

Cüneyt Şener ve Volkan Oflaz’dan Öneriler

Pandemi sürecinde ve kriz döneminde yapılması gereken bazı önerileri sizin için derledik.

  • Bu süreçte saha ekipleri için önceliğin satış değil, danışmanlık olduğunu belirten Cüneyt Bey bu durum hakkında ‘’Saha ekiplerimizden beklentimiz bayileriyle gerçek bir ilişki kurması. Ekipler, bayilerinin ihtiyaçları ile ilgilenmeli ve gerekiyorsa bu pandemi sürecini beraber yönetmeli.” dedi.
  • Krizin kaynağı sağlık olduğu için birçok konuda talep düşüşü yaşanabilir. Bu durum süreçte yara almadan geçirmeyi zorlaştıracaktır. Ancak hasarı hafif atlatan işletmeler kriz sonrası daha güçlü ayağa kalkar.
  • Şirketler, bu dönemde yatırımlarını teknolojiye yapmalı ve köklü değişikliklere gitmelidir.

Webinarımızı kaçırdığınız için üzülmeyin. İsterseniz araba sürerken Spotify üzerinden dinleyebilir, isterseniz Youtube üzerinden yayının tamamını izleyebilirsiniz.

Ekmob olarak satış ekiplerini önemsiyoruz. Bu kapsamda Cüneyt Bey ve Volkan Bey gibi alanında uzman onlarda ismi sizlerle buluşturuyoruz. Webinarlarımızı ve eğitimlerimizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz

Bir sonraki webinarımızda ’ Satışta Müşteri İkna Yöntemleri’’ konusunu konuşacağız.

« »