icon-otomotiv icon-insaat icon-medikal icon-close icon-banka icon-endustri icon-customer icon-activity icon-target icon-report icon-rocket icon-down icon-calendar icon-data icon-personal icon-mobile icon-flag icon-team icon-right-secondary icon-kvkk icon-iso icon-lock icon-ip icon-dmz icon-reload icon-stats-down icon-stats-up icon-job icon-role icon-home icon-integrations icon-app-market icon-zoom icon-social-facebook icon-social-twitter icon-social-instagram icon-social-medium icon-social-youtube icon-social-spotify icon-social-linkedin
iletişim eksikliği

İletişim Eksikliği Satış Performansınızı Nasıl Engeller?

Okuma Süresi: 2 dakika Ekip çalışması, teknolojik araçların kullanımı ve uzaktan çalışma süreçlerinin dahil olduğu satış alanlarında iletişimin kesintisiz bir şekilde sürdürülmesi için çok...

Ekip çalışması, teknolojik araçların kullanımı ve uzaktan çalışma süreçlerinin dahil olduğu satış alanlarında iletişimin kesintisiz bir şekilde sürdürülmesi için çok önemlidir. Bir işletmenin gelişmesi ve satış performansında iyileşmeler elde etmesi için iletişimin doğru ve eksiksiz bir şekilde sürdürülmesine ihtiyaç duyulmaktadır. Peki, iletişim eksikliği satış performansını nasıl etkilemektedir? 

İletişim Eksikliğinin Satış Performansına Olan Etkisi 

Etkili iletişim bir şirketin başarısını doğrudan etkiler. Çalışanların birbiri ile ve yöneticileri ile ilişkiler kurması şirketin güçlenmesini sağlayan en önemli mekanizmalardan biridir. Peki çalışanlar arasında iletişim eksikliğinin yaşanması satış performanslarına nasıl yansır? Bu sorunun yanıtı 4 başlıkta şu şekilde ele alınabilmektedir: 

1) Kötü Müşteri Hizmetleri Deneyimi

iletişim eksikliği

Bir işyerinde yaşanan iletişim eksikliği müşteri tarafını iki farklı şekilde etkiler. Bunlardan ilki, satış ekiplerinin kaliteli bir müşteri deneyimi için yeterli bilgiye sahip olmamasından kaynaklanmaktadır. Diğeri ise çalışanlarda görülen düşük moralin, müşteri ile yapılan görüşmede fark edilir düzeyde olmasıdır. İletişim eksikliğinden kaynaklanan kötü müşteri hizmetleri deneyimi, satış oranlarına yansır. Bu da sonuç olarak işletmenin performansını olumsuz yönde etkiler. 

2) Düşük Hissedar Getirisi 

Towers Watson tarafından yapılan araştırmaya göre; iletişim becerileri iyi olan şirketler, olmayanlara kıyasla %47 oranında daha fazla hissedar getirisi elde etmiştir. Özellikle satış ekipleri ve yöneticiler arasında iletişim eksikliği, satış performansını doğrudan etkilemektedir. Düşük hissedar gelirlerini tersine çevirmek için bazı unsurlara önem vermek gerekir. Örneğin; satış ekipleri ve yöneticiler arasındaki iletişim belirsizliğinin ortadan kalkması gerekmektedir. 

3) Satış Ekiplerinin Üretkenliğinde Azalma 

iletişim eksikliği

İşyerinde yaşanan zayıf iletişim, satış ekiplerinin işlerini sürdürmesine yardımcı olan insan, bilgi ve kaynaklara ulaşımını olumsuz etkileyebilmektedir Sonuç olarak da satış ekiplerinin doğru kaynağa ulaşmasını engelleyen her türlü faktör üretkenlikte azalma olarak şirkete geri dönüş sağlar. İhtiyacı olan bileşenlere erişemeyen satış görevlisi, iyi performans gösterme tutkusunu ve motivasyonunu koruyamadığı için üretkenliğini kaybedebilir. 

4) Sınırlı Çalışan Katılımı 

Bir işyerinde yaşanan zayıf iletişim, oradaki ilişkilerin yakınlığını ve çalışan bağlılığını sınırlamaktadır. Satış ekipleri genel olarak girdileri paylaşabilecekleri iş arkadaşı ve meslek grupları ile aynı ortamda çalışmayı tercih etmektedirler. İletişimin eksik olduğu bir ortamda satış ekipleri zayıf moral ve bağlılık eksikliği gibi problemlerle karşı karşıya kalır. Yol gösterme, geri bildirim ve olumlu pekiştirme için yöneticilerine ihtiyaç duyan satış ekipleri karşılığını bulamadığında daha sınırlı bir şekilde çalışmayı sürdürebilir. 

Ekmob SFA, çalışan verimliliğini üst seviyeye çıkaran yetkinlikleri ile satış ekiplerinin daha etkin olmasını sağlamaktadır. Yönetici ile satış görevlisi arasındaki iletişimi dinamik hale getiren Ekmob SFA sayesinde anlık olarak tüm süreci takip edebilirsiniz. İletişimi kesintisiz ve sürekli bir biçimde sunan Ekmob SFA yetkinlikleri ile ekipler arası etkileşimi bir üst seviyeye çıkarabilirsiniz.

Satış Performansını İyileştirmek İçin: Ekmob SFA 

Zorlu bir süreç olan satış yolculuğunu kolaylaştırmak ve daha verimli hale getirmek için, Ekmob SFA’nın sektörünüze özel sunduğu yetkinlikleri deneyimleyebilirsiniz. Satış ekipleri, saha ve yönetici arasındaki ilişkiyi bir üst seviyeye taşıyan Ekmob SFA ile satış performansınızı iyileştirebilirsiniz. Anlık rapor, takip ve güncel veri avantajı sunan Ekmob SFA, her yerde etkili, hızlı ve verimli bir şekilde satış ekiplerinin yönetilmesini sağlamaktadır. Satış performansını iyileştirmek için ihtiyaç duyacağınız tüm özellikleri deneyimlemek için hemen bugün başlayın.

« »