icon-otomotiv icon-insaat icon-medikal icon-close icon-banka icon-endustri icon-customer icon-activity icon-target icon-report icon-rocket icon-down icon-calendar icon-data icon-personal icon-mobile icon-flag icon-team icon-right-secondary icon-kvkk icon-iso icon-lock icon-ip icon-dmz icon-reload icon-stats-down icon-stats-up icon-job icon-role icon-home icon-integrations icon-app-market icon-zoom icon-social-facebook icon-social-twitter icon-social-instagram icon-social-medium icon-social-youtube icon-social-spotify icon-social-linkedin

Pandemi Sonrası Yeni Nesil İş Modelleri

Okuma Süresi: 2 dakika Satış ve pazarlama dinamiklerinin hızla değiştiği pandemi döneminde iş modelleri de bir dönüşüm geçirdi. Geleneksel iş modelleriyle mevcut iş süreçlerini...

Satış ve pazarlama dinamiklerinin hızla değiştiği pandemi döneminde iş modelleri de bir dönüşüm geçirdi. Geleneksel iş modelleriyle mevcut iş süreçlerini yönetmek ve yeni nesil tüketici ihtiyaçlarını karşılamak artık pek mümkün değil.

Dr. Fatih Anıl – Ekmob Webinar

Yeni nesil iş modeli ile birlikte ticaret, hızla dijital platformlara taşındı. Bu model; ulusal ve uluslararası ticareti kolaylaştıran, mal ve ürünleri yerli ve yabancı pazarlarda daha kolay satma imkânı yakalayan online satış operasyon kanallarıdır. Biz de Ekmob Webinar’larında bu hafta ekonomik büyüme hedeflerini doğru planlama konusunu ele aldık. Yönetim danışmanı & öğretim üyesi Dr. Fatih Anıl birçok değerli tüyoyu bizlerle paylaştı.

Pandemi Sonrası Yeni Nesil İş Modelleri

Neler Konuştuk?

Dr. Fatih Anıl, değerli tüyoları bizimle paylaşırken birkaç konunun üzerinde durdu. Bu konular ise şöyle idi:

 • Pazarlama ve satışın geleceği hakkında neler öngörülüyor? Böyle radikal bir değişim bir kez daha yaşanabilir mi?
 • Pazarlama 5.0 nedir?
 • Karmaşık çözümler yerine basit çözümler kullanmak gerekir. Bu strateji pazarlama açısından nasıl değerlendirilir?
 • Yeni dönemde satış kapsamında global şirketlerin ne yapması gerekir?
 • Satış analitiği nedir ve neden önemlidir?

Dr. Fatih Anıl Neler Önerdi?

 • Pandemi ile birlikte dijitalin yükselişini yaşadık. Bu dönem sona erdikten sonra yine müşteri ziyareti gerçekleştireceğiz ancak çalışma hayatı hibrit modele evrilecektir. Bu bize verimlilik artışı sağlayacak ve firmaların uluslararası pazarlara girmesini kolaylaştıracaktır.
 • Geleneksel perakende sona ermeyecek ama işleyiş şeklini değiştirecektir. Lojistik ağları bu değişimden dolayı daha da gelişecektir. Türkiye bu konuda oldukça şanslı bir ülke. Lojistik olarak o kadar uygun ki fırsatlarla dolu bir yer.
 • Şirketler, krizlerden batmaz. Öngörülememekten batar.
 • Öngörmek için verilen hedeflerin kaçta kaçı tamamlandı, kaç müşteri satışa döndü gibi basit aritmetikleri ölçebiliyor olmak lazım. Basit ve düz bakmak gerekiyor. 3T kuralı önemlidir. Takip, takip, takip.
 • Geleneksel pazarlama 4P’den oluşur. Product (Ürün), Price (Fiyat), Place (Dağıtım) ve Promotion (Tutundurma). Pazarlama 5.0 ise tüm bu birleşenlerin toplamıdır. Dijital süreçlerden satış danışmanının kokusu-kıyafetine kadar her şeyi içerir.
 • Kendimizi geliştirmek için müşterileri eleştirilerini dikkate almamız gerekir.
 • Hayat mümkün olduğu kadar yalın hale geliyor. Kompleks işler basitleşiyor ve uygulanabilir bir seviyeye dönüşüyor. Alabileceğinizin en basit ve ucuzunu alın. Çünkü kompleks olanı uygulamak zordur. Sistemleri mümkün olduğu kadar basitleştirmeniz gerekir.
 • Hayat, artık daha da yalın haline gidiyor. Daha yalın, öngörülebilir, uygulaması kolay bir stratejiye gidiyor. Biz de mümkün olduğunca sistemi basitleştirmemiz lazım.

Birçok bilgi ve öneri kazanabileceğiniz yayınımızı YouTube üzerinden izleyebilir, Spotify üzerinden dinleyebilirsiniz. Yaptığımız tüm webinarlar ücretsiz ve herkese açıktır. Siz de Linkedin’dan Ekmob’u takip ederek webinar takvimimizden haberdar olabilirsiniz.

Değerli bilgileri için Sayın Dr. Fatih Anıl’a teşekkür ederiz.

« »