icon-otomotiv icon-insaat icon-medikal icon-close icon-banka icon-endustri icon-customer icon-activity icon-target icon-report icon-rocket icon-down icon-calendar icon-data icon-personal icon-mobile icon-flag icon-team icon-right-secondary icon-kvkk icon-iso icon-lock icon-ip icon-dmz icon-reload icon-stats-down icon-stats-up icon-job icon-role icon-home icon-integrations icon-app-market icon-zoom icon-social-facebook icon-social-twitter icon-social-instagram icon-social-medium icon-social-youtube icon-social-spotify icon-social-linkedin
raporlama-sureci

Raporlama Sürecinde SFA’in Faydaları

Okuma Süresi: 2 dakika Satış ekipleri, firmaların müşteriye temas eden yüzüdür. Bu nedenle sahadan toplandıkları her veri firma için önem taşır. Saha satış ekipleri...

Satış ekipleri, firmaların müşteriye temas eden yüzüdür. Bu nedenle sahadan toplandıkları her veri firma için önem taşır. Saha satış ekipleri tarafından hazırlanan veriye dayalı raporlar tüm satış sürecini şeffaflaştırır. Ancak SFA ile desteklenmeyen satış ekipleri için doğru raporlama yapmak zordur. Kağıt kalem ile toplanan verilerin raporlanması hem çeşitli veri kayıplarına sebep olur hem de verileri müdahaleye açık hale getirir.

SFA kullanan satış ekipleri ise sahadan topladıkları verileri saniyeler içinde raporlar ve güvenle saklar. Raporların dijital platformlarda saklanabilir olması olası bir ekip değişikliğinde o müşteri ile kurulan bağın kaybolmasını da önler.

Dağınık şekilde toplanan verilerin birleştirilme, raporlama ve anlamlandırma sürecinde aylık 16-17 saat boşa gider. SFA sayesinde hem zamandan tasarruf eder hem de performans artışı sağlarsınız. 

Satış Raporlarını Dijitale Taşıyın

SFA kullanan ekipler, CRM’e veri girmek ile uğraşmazlar. Gerçekleştirdikleri her ziyaret otomatik olarak CRM verisi olur. İnternet olmayan durumlarda bile veri girişi yapılır ve internet bağlantısı olduğunda merkez ofisle anlık olarak paylaşılır. Bu sayede yöneticiler sahaya hâkim olur.

Üstelik verilerin dijitalleşmesi geçmişe dönük raporların da ulaşılabilir olmasını sağlar. Sahip olduğu algoritmalar sayesinde bu verileri ve raporları yorumlar, geleceğe yönelik öngörüler ile sizi destekler.

O bölgenin satış personeli değişse bile veriler kaybolmaz. Satışta kaybolmayan veriler, kaybolmayan müşteri ilişkileri yaratır. Müşteriye ilk kez giden personel raporları okuyarak müşteri hakkında bilgi sahibi olur ve satışı %22 daha kolay kapatır. Ayrıca SFA, bir müşteri belirli bir tarih aralığında kaç kez ziyaret edildi ve ziyaretler ortalama kaç dakika sürdü gibi verileri görünür kılar.

SFA’de hazırlanan otomatik raporlar sayesinde ekibinizin performansını görebilirsiniz. Bu sayede ekibinizin güçlü ve zayıf yönlerini takip eder ve gerekli iyileştirmeleri yaparsınız. SFA ile hazırlanan raporlar sayesinde geliriniz %23 artar. Aktivite bazlı yönetim imkanı sağladığı için portföy hakimiyeti artar. SFA ile potansiyel müşteri yaratır ve yeni satış fırsatları yakalarsınız.

Daha önce SFA ve CRM arasındaki farkları sizlerle paylaşmıştık. O yazımızı okumak ve ihtiyacınız olan doğru çözümü bulmak için tıklayın.

« »