icon-otomotiv icon-insaat icon-medikal icon-close icon-banka icon-endustri icon-customer icon-activity icon-target icon-report icon-rocket icon-down icon-calendar icon-data icon-personal icon-mobile icon-flag icon-team icon-right-secondary icon-kvkk icon-iso icon-lock icon-ip icon-dmz icon-reload icon-stats-down icon-stats-up icon-job icon-role icon-home icon-integrations icon-app-market icon-zoom icon-social-facebook icon-social-twitter icon-social-instagram icon-social-medium icon-social-youtube icon-social-spotify icon-social-linkedin

Satış Sürecinde İçerik Yönetimi

Okuma Süresi: 2 dakika Başarılı satışçıların gizli süper gücü empati yetenekleridir. Biz de Satışın Özü yazı dizimizin 2. Bölümde alıcıyı beslemenin ve içerik üretmenin...

Başarılı satışçıların gizli süper gücü empati yetenekleridir. Biz de Satışın Özü yazı dizimizin 2. Bölümde alıcıyı beslemenin ve içerik üretmenin önemini konuşacağız.

Satıcı tarafında prospecting yapmak, demo yapmak veya toplantı talebi yaratmak değerlidir. Ancak bu değerin alıcı tarafında karşılığı yoktur. Alıcılar için değerli olan beslenmektir. Satış süreciniz hangi aşamadaysa o konu hakkında alıcınızı doğru içerikle beslemeniz ve beklentisini karşılamanız gerekir. Burada önemli olan, sadece ürünün özelliklerini anlatmak ve satışı kapatmaya çalışmamaktır. Önemli olan müşteri için değer yaratmaktır.

Müşterilerinizin, satış sürecinde bulunduğu noktaya göre sunmanız gereken içerikler değişir. Her aşamada farklı içerik sunarak satış döngüsünü beslemelisiniz.

 1. Huninin Tepesi: Burası Farkındalık Dönemi. Alıcı problemi fark etti ve araştırma yapıyor.
 2. Huninin Ortası: Değerlendirme Dönemi. Alıcı potansiyel ürün ve hizmetleri inceliyor.
 3. Huninin Sonu: Karar Dönemi. Müşteri ürünleri denemeye başladı ve Buying Center devreye giriyor.

Satış Sürecinde İçeriğin Önemi

Satış sürecinde içeriğin en büyük avantajı firma için iyi bir itibar oluşturmasıdır. İçerik, potansiyel müşterilerinizle aranızda güven bağı oluşturmanıza yardımcı olur. Kişiler, size ait bir içerik ile karşılaştıkları zaman firmanız hakkında fikir geliştirmeye başlar. Buldukları içerik ilgi çekici, eğitici ve değerliyse, işiniz hakkında da aynı şeyleri düşünürler.

Ek olarak müşterileriniz, sürekli sizi ve içeriklerinizi gördüğü zaman sizi daha kurumsal ve güvenilir bir firma olarak konumlandırır. İçeriğin yönetiminin satış stratejinize diğer faydaları ise:

 1. Satış temsilcisinin verimliliğini artırır.
 2. Satışları artırır.
 3. Alıcının yolculuğunu yönetir.
 4. Satış döngüsünü hızlandırır.
 5. Pazarlama ve satışı uyumlu hale getirir.
 6. Kullanıcı etkileşimini artırır.

Kaliteli içerik yönetimi, web sitenizin dönüşüm oranlarını arttırmanıza önemli ölçüde katkı sağlar.

İçerik Yönetimine Dair İstatistikler

 • İçerik yönetimi, dijital pazarlama yöntemlerinden 6 kat daha yüksek dönüşüm oranı sağlar. (ABG Essentials)
 • Tüketicilerin %61’i satın alım yapmadan önce ürün hakkında önerileri okumayı tercih ediyor. (İçerik Pazarlama Enstitüsü)
 • Video içerikler, yazılı içeriğe göre %72 daha yüksek dönüşüm oranlarına sahip. (CrazyEgg)
 • Inbound pazarlamacılar, içerik yönetimi ile site dönüşüm oranlarını %100 arttırırlar. (HubSpot)

Firmamızdan Hüseyin Nalbantoğlu’nun Linkedin’de kaleme aldığı ”Satışın Özü” yazılarını sizler için derledik. Her yazıda satış süreçlerine dair kıymetli ipuçları bulacaksınız. İlk bölümü okumak için tıklayınız.

« »