icon-otomotiv icon-insaat icon-medikal icon-close icon-banka icon-endustri icon-customer icon-activity icon-target icon-report icon-rocket icon-down icon-calendar icon-data icon-personal icon-mobile icon-flag icon-team icon-right-secondary icon-kvkk icon-iso icon-lock icon-ip icon-dmz icon-reload icon-stats-down icon-stats-up icon-job icon-role icon-home icon-integrations icon-app-market icon-zoom icon-social-facebook icon-social-twitter icon-social-instagram icon-social-medium icon-social-youtube icon-social-spotify icon-social-linkedin
sahadan veri toplama

Sahadan Veri Toplama Nasıl Yapılır?

Okuma Süresi: 3 dakika Sahadan veri toplama sürecini en iyi şekilde yönetmek ve özetlemek için dikkat edilmesi gereken birden fazla nokta vardır. Doğru ekipmana...

Sahadan veri toplama sürecini en iyi şekilde yönetmek ve özetlemek için dikkat edilmesi gereken birden fazla nokta vardır. Doğru ekipmana erişmenin büyük önem taşıdığı sahadan veri toplama aşamasında tüm adımları eksiksiz bir şekilde tamamlamak oldukça önemli. Peki, sahadan nasıl veri toplanır? 

Sahadan Veri Toplama Sürecindeki Adımlar Nelerdir? 

Özel olarak seçilmiş bir ortamda şahsen yürütülen saha veri toplama işleminde, gerçek veriler bir yapay zeka aracılığı ile toplanmaktadır. İyi bir veri toplama prosedürü için dikkat etmeniz gerekenleri 6 başlık altında inceleyebiliriz. 

1) Kaynaklarınızı Belirleyin 

Sahadan veri toplamak için yola çıkarken öncelikle iyi bir plan oluşturmak gerekir. Mevcut proje ile ilgili sahip olduğunuz kaynakları bilmek yönetmek bu noktada oldukça önemli. Bütçe ve zaman faktörlerini dikkate alarak kaynaklarınızın sınırlarını belirleyebilirsiniz. Bu iki unsur veri toplama sürecinde ne kadar yanıt toplamanız gerektiğini; kullanılacak cihaz, belge ve diğer ekipmanlar için gereken harcamanın belirlenmesini sağlar.

2) Doğru Saha Personelini Seçin 

sahadan veri toplama

Sahadaki her bir veri parçasını toplayan saha personeli, başarılı bir veri toplama süreci geçirmek için son derece önemlidir. Sahadan veri toplama işlemi için seçeceğiniz saha personelinin sorumluluklarını belirleyerek en doğru adayı daha kısa sürede bulabilirsiniz. Net bir raporlama ve yönetim sistemi için saha personelleri arasında sabit bir hiyerarşi oluşturabilirsiniz. 

3) Bir Plan Oluşturun 

Sahadan veri toplama prosedürüne başlarken öncelikle anket planı yapılmalıdır. Bu plan dahilinde yöneltilecek soruların amaca yönelik olması gerekir. Soruların yanı sıra bütçeleme adımı da plana dahil edilebilir. Plan oluştururken aşağıdaki soruların yanıtını arayabilirsiniz;

  • Yapılan veri toplama çalışmasının amacı nedir?
  • Elinizde hangi bilgiler mevcut ?
  • Hangi bilgileri kullanmanız gerekecek?

4) Araçlarınızı Belirleyin 

Sahadan veri toplarken hedef kitleye yönelik bir yöntem tercih edilmesi gerekir. Bu noktada hedef kitleye göre kağıt veya mobil uygulama aracılığı ile veri toplaması gerçekleştirilebilir. Mobil yöntemler daha hızlı ve ekonomik bir seçenek olarak verilerin toplanmasını kolaylaştırır. 

5) Analiz Süreçlerini Kolaylaştırın 

Çok sayıda verinin toplanması, ayrıştırılması ve işlenmesi için süreci kolaylaştıran formlardan destek alınabilir. Sahadan veri toplama ve işlemeyi pratik hale getiren form oluşturma araçlarına yönelerek analiz kısmını daha kısa sürede tamamlayabilirsiniz. 

6) Sahadan Veri Toplama Sürecini Önceden Test Edin

sahadan veri toplama

Sahada veri toplarken birçok farklı nedenden dolayı işler planlandığı gibi gitmeyebilir. Veri toplama esnasında ve öncesinde yaşanabilecek problemlere karşı bir test işlemi yapmak sorunlara daha hızlı çözüm üretmenizi sağlar. Uzun zaman alan veri toplama sürecini kısaltmak için de test uygulamasına gitmek oldukça önemlidir. Zaman alan işlemleri tekrar tekrar yaparak veri toplama sürecini daha da kısaltabilirsiniz. 

Ekmob SFA saha süreçlerini ve ekibinizi en iyi şekilde yönetmeniz için gereken özellikleri bir arada sunar. Satış ekibinizi mobil olarak yönetmenizi sağlayan Ekmob SFA ile dilediğiniz yerden sahaya ait verilere ulaşabilirsiniz. Anlık rapor ve takip sistemini kullanarak ekibinizi en iyi şekilde yönetebilirsiniz. 

Ekmob SFA ile Saha Satış Sürecini Daha Verimli Hale Getirin!

Ekmob SFA anlamlı raporlar ve analizleri kısa sürede sunarak satış sürecini verimli bir şekilde yönetmenizi sağlar. Anlık içgörüler ve artan hakimiyet özellikleri sayesinde satış yolculuğunu lehinize çevirebilirsiniz. Sahadaki ekibinizin aktivitelerini anlık olarak yansıtan Ekmob SFA, satış personeli ve müdürleri için merkezi bir müşteri iletişim merkezi yönetimi sağlar. Ekmob SFA ile daha fazla ayrıcalığı deneyimlemek için hemen bugün kullanmaya başlayın!

« »