icon-otomotiv icon-insaat icon-medikal icon-close icon-banka icon-endustri icon-customer icon-activity icon-target icon-report icon-rocket icon-down icon-calendar icon-data icon-personal icon-mobile icon-flag icon-team icon-right-secondary icon-kvkk icon-iso icon-lock icon-ip icon-dmz icon-reload icon-stats-down icon-stats-up icon-job icon-role icon-home icon-integrations icon-app-market icon-zoom icon-social-facebook icon-social-twitter icon-social-instagram icon-social-medium icon-social-youtube icon-social-spotify icon-social-linkedin
sıcak satış, soğuk satış

Sıcak ve Soğuk Satış Nedir? Farkları Nelerdir?

Okuma Süresi: 2 dakika Çeşitli avantajları beraberinde getiren sıcak ve soğuk satış teknikleri, satın almadan sorumlu uzmanların en çok tercih ettiği seçenekler arasında yer...

Çeşitli avantajları beraberinde getiren sıcak ve soğuk satış teknikleri, satın almadan sorumlu uzmanların en çok tercih ettiği seçenekler arasında yer almaktadır. Peki, sıcak ve soğuk satış nedir? Arasındaki farklar nelerdir? Hangisi en çok tercih ediliyor?

Sıcak Satış Nedir?

Satış ekipleri tarafından sıklıkla kullanılan sıcak satış kavramı, satıcı ve alıcı arasındaki ilişkinin saha ortamında kurulduğu anlamını içerir. Bu satın alma yönteminin en önemli özelliği müşterilerin hedeflenmesi ve satışların anında gerçekleşiyor olmasıdır. Çalışanlar satış hedeflemelerinde müşterilerin yanı sıra potansiyel müşterileri de hedefler. Ürün pazarlama, tanıtım ve satın alma işlemleri sıcak satış süreçlerinde daha hızlı bir şekilde gerçekleşir. Fatura ve teslimat adımları da sıcak satışta zaman kaybetmeden tamamlanan işlemler arasındadır. 

Soğuk Satış Nedir? 

soğuk satış

Soğuk satış, daha önce herhangi bir satıştan sorumlu görevli ile etkileşimi olmayan potansiyel müşterinin talebini iletmesi ile başlar. Bir pazarlama yöntemi olarak bilinen soğuk satışta, daha önce bir ürüne veya hizmete ilgi duymamış olan potansiyel müşterilerle iletişime geçmek hedeflenir. Tüketicilerin pek sevmediği bu satın alma yöntemi çoğunlukla telefonla pazarlamada yaygın olarak kullanılır. Bu yöntemde satın almadan sorumlu görevlinin doğru zamanı seçmesi oldukça önemli. Yakın zamanda yapılan bir araştırmaya göre soğuk satış için kullanılabilecek en iyi günlerin çarşamba ve perşembe olduğu bildiriliyor. 

Sıcak ve Soğuk Satış Arasındaki Farklar Nelerdir? 

soğuk saatış

Sıcak müşteri adayları, soğuk müşteri adaylarına oranla daha çok tercih edilir. Soğuk satışlarda, müşteri ilgili hizmet veya üründen haberdar değildir ya da ilgilenmiyordur. Diğer yöntemde ise müşteri hem ürün ve hizmetlerle ilgilenir hem de sorununa yanıt arar. 

Soğuk satışta potansiyel müşteriyi kazanmak oldukça düşük bir ihtimaldir. Sıcak satışta ise herhangi bir ürün veya hizmet özelinde iletişim kurulduğu için satın alma olasılığı daha yüksektir. Müşterilerin markaya olan güvenini artıran sıcak satın alma yöntemi aynı zamanda ürün ve hizmet satışlarının da anında gerçekleşmesini sağlar. Sıcak satışta teslimat süreci öne çıkarken, diğer yöntemde ise müşterinin istek ve ihtiyaçları üzerine şekillenir. 

Ekmob SFA, her yerde etkili ve verimli hale getiren mobil sistemleri ile daha fazla ayrıcalığı bir arada deneyimlemenize katkıda bulunur. Ekiplerin ihtiyaç duyduğu tüm araçlara dilediği yerden ulaşmasını kolaylaştıran Ekmob SFA, zamanın verimli bir şekilde kullanılmasını sağlar. 

Ekmob SFA ile Saha Süreçlerini Kolayca Yönetin 

Ekmob SFA saha yöneticilerinin işini kolaylaştıran araçları ile ekip aktivitelerinin anlı olarak görüntülenmesini sağlar. Satış personeli ve müdürleri için merkezileştirilmiş bir sistem sunan Ekmon SFA sayesinde etkili müşteri iletişimini deneyimleyebilirsiniz. Ekmob SFA ile sahada yapılan tüm aktiviteleri kolayca görüntüleyebilir ve sahadaki aktivitelerin özetini 45 saniye gibi kısa bir sürede alabilirsiniz. Ekmob SFA’nın süreci kolaylaştıran ve otomatikleştiren özelliklerini deneyimlemek için hemen bizimle iletişime geçin! 

« »