icon-otomotiv icon-insaat icon-medikal icon-close icon-banka icon-endustri icon-customer icon-activity icon-target icon-report icon-rocket icon-down icon-calendar icon-data icon-personal icon-mobile icon-flag icon-team icon-right-secondary icon-kvkk icon-iso icon-lock icon-ip icon-dmz icon-reload icon-stats-down icon-stats-up icon-job icon-role icon-home icon-integrations icon-app-market icon-zoom icon-social-facebook icon-social-twitter icon-social-instagram icon-social-medium icon-social-youtube icon-social-spotify icon-social-linkedin

Yeni KoronaVirüs Hastalığı Yazı Dizisi 4: Evden Çalışırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Okuma Süresi: 2 dakika Yeni koronavirüs hastalığı yazı dizimizin 4. Bölümünü #evdekal hareketini desteklemek adına kaleme alıyoruz. Evde kalmamız çalışmamıza, üretmemize engel olmamalıdır. Peki...

Yeni koronavirüs hastalığı yazı dizimizin 4. Bölümünü #evdekal hareketini desteklemek adına kaleme alıyoruz. Evde kalmamız çalışmamıza, üretmemize engel olmamalıdır. Peki ama evden çalışırken nelere dikkat etmeliyiz?

Öncelikle neden evde olduğumuzun bilincinde olmamız gerekir. Böylelikle alacağınız kararların ve atacağınız adımların otomatik olarak neden olduğunun farkında olacaksınız. Planlı hareket etmenin sizin için ne kadar doğru olduğunu göreceksiniz. Bu dönemde “To do List” yani ‘’yapılacak listenizin’’ olması, işleri unutmamanız ve düzenli bir şekilde ilerlemeniz açısından iyi olacaktır. En basit şekliyle, işlerinize tik atmak ve işin azaldığınız görmek motivasyonunuzu arttırır. (Satış ekipleri için bunu aranacak müşteriler şeklinde düşünebiliriz.)

Aksi halde çıkacak ilk engelde yıkılır, unuttuğunuz her işte enerjiniz düşebilir. Covid-19 salgını sebebiyle evde çalışmak zorunda olabilirsiniz. Ancak mühim olan sizin çalışma potansiyelinizdir. Her zaman her şey yolunda gitmeyebilir. Kendinizi bu durumda motive etmek mühim bir konudur. O halde bu durumun geçici olduğuna kendinizi inandırmalı ve bu şekilde müşterilerinize yaklaşmalısınız. İnsanların korktuğunu ve bunun sizin iletişiminize olan etkisini unutmayın.

Yapacağınız konuşmalarda bu duruma dikkat edin ve yazının devamında belirtilen uyarıları dikkate almayı unutmayın. Günlük planınızı yaparken dinlenmelerinizi listeye dâhil edin ve her işi bir günde bitirmeye çalışmayın. Bu şekilde birkaç gün içinde evde iş ortamınızı kurmuş ve kendinizi daha iyi hissetmiş olacaksınız. Gerekli çalışmaları yaptıkça görevinizi tamamlamış gibi hissetmek sizlere de iyi gelecektir.

Ev ortamında çalışırken hem kendinizi dış dünyadan izole etmiş hem de kendinizi dinleme vakti bulmuş olacaksınız. İnsanlar ile iletişim kurarken sıcakkanlı olmaya ve empati kurmaya özen gösterin. Eğer bunu yapacak olursanız onlar gibi düşünebilirsiniz. Bu müşterinizin size karşı aldığı tavrı olumlu yönde etkileyecektir. Bu da sizin için avantajlı bir durum olur ve işlerinizi başarılı bir şekilde etkiler. Çalışmalarınıza istekli ve özverili devam etmiş olursunuz.

Covid-19 salgını yani korona virüsünün toplum üzerindeki etkisini her gün deneyimliyoruz. İletişime geçtiğiniz kişinin düşüncelerinin nasıl bir durumda olduğuna da ister istemez hakim olacaksınız.  

Evde Çalışmanın Püf Noktaları Nelerdir?

Covid-19 salgınının herkesi etkilediğini ve bu durumun geçici olduğunu göz önünde bulundurmalıyız. Karşıdaki kişilerin negatif tutumlarına yenik düşmemeli ve konuşurken onları da pozitif tarafa çekmeye çalışmalıyız.

Her zaman her şey yolunda gitmez, bu düşünceyi ele alarak kendimizi teşvik etmeliyiz. Şu an aldığınız kararları ve attığınız adımları dikkatle irdelemelisiniz. Kısacası motivasyonunuzu yüksek tutarak, normalde yaptığınız işleri yeni bir mecraya aktarmanız gerekmektedir

Çalışmalarınızı ev ortamında sürdürürken kişileri düzenli olarak aramaya özen gösterin. Covid-19 sizin alacağınız önlemler sayesinde, sorunsuz bir şekilde geride kalacak bunu unutmadan çalışmalarınıza devam edin. Gerekli özen ile birlikte bulunduğunuz yerden müşterilerinizi elde tutmaya çalışın.

Son olarak bu noktada ki en önemli şey, sizin diksiyon, hitabet yeteneğinizdir ve müşterilere karşı olan sıcakkanlı tutumunuzdur.

Bu noktada yapmanız gerekenler:

  • Ofise gitmiyor olmanız, ofisteki gelişmelerden uzak kalmanız gerektiği anlamına gelmez. Her gün ekip içi yapacağınız 20-30 dakikalık görüntülü toplantılar ve ekip içi iletişimin kesintisiz hale getirilmesi bu süreç de ilerlemenize yardımcı olacaktır.
  • Doküman paylaşımlarınızı online ortamda hızlı ve güvenli şekilde gerçekleştirmek yine işlerin aksamaması adına atılacak güvenli adımlardan biridir.
  • Müşterilerinizi bulut tabanlı uygulamalar ile yöneterek hem ekibinizin müşteri süreçlerine hakim olmasına destek olabilir hem de bu dönemde müşterilerinizle daha yakın etkileşimlere geçebilirsiniz.

Yarın serimizin 5. Bölümünde telefonla arama ve satış yapmanın ipuçlarını paylaşacağız. Bu süreçte bizi takipte kalın.

Yeni KoronaVirüs Hastalığı Yazı Dizisi 1: Genel Bakış

Yeni KoronaVirüs Hastalığı Yazı Dizisi 2: Saha Satış Ekiplerine Etkisi

Yeni KoronaVirüs Hastalığı Yazı Dizisi 3: Satış Süreçlerini Tekrar Tasarlamak

« »