icon-otomotiv icon-insaat icon-medikal icon-close icon-banka icon-endustri icon-customer icon-activity icon-target icon-report icon-rocket icon-down icon-calendar icon-data icon-personal icon-mobile icon-flag icon-team icon-right-secondary icon-kvkk icon-iso icon-lock icon-ip icon-dmz icon-reload icon-stats-down icon-stats-up icon-job icon-role icon-home icon-integrations icon-app-market icon-zoom icon-social-facebook icon-social-twitter icon-social-instagram icon-social-medium icon-social-youtube icon-social-spotify icon-social-linkedin

Yeni KoronaVirüs Hastalığı Yazı Dizisi 7: Uzaktan Çalışırken Performansı Artırmak

Okuma Süresi: 2 dakika Yeni koronavirüs hastalığı yazı dizimizin bu bölümünde home ofis veya uzaktan çalışırken ekibinizin performansını nasıl artıracağınızı ele alacağız. ‘’Covid-19 ‘’...

Yeni koronavirüs hastalığı yazı dizimizin bu bölümünde home ofis veya uzaktan çalışırken ekibinizin performansını nasıl artıracağınızı ele alacağız.

‘’Covid-19 ‘’ bu kelimeyi iki ay önce duyduğumuzda bizim için pek bir şey ifade etmiyordu. Ancak günümüzde tüm dünyanın düzenini değiştiren, ölümlere bile sebep olan büyük bir pandemi haline geldi. Özellikle orta yaş üstü grubun yaşamını tehdit eden bu virüs ile başa çıkmak adına çeşitli önlemler alındı. Bu önlemlerden belki de en önemlisi #hayatevesığar sloganıyla uyguladığımız gönüllü sosyal izolasyonlar oldu.

Değişen sosyal yaşam, potansiyel bir yaşamsal tehdit ve tüm bunlara karşı insanoğlunun hala üretmek ve hayatta kalmak zorunda olması… Aslında içinde bulunduğumuz bu durum bir paradoks gibi. Yaşamak için evde kalmak zorundayken aynı zamanda yine yaşamak için üretmek zorunda olmak… İşte tam bu noktada uzaktan çalışma, home ofis, çevrimiçi danışmanlık kavramları hem insanların üretmeye devam etmesi hem de sosyal izolasyonu koruyabilmesi için oldukça önemli bir fırsat haline geldi.

Tabi ki uzaktan çalışma beyaz yaka meslekler için oldukça uygulanabilir bir seçenek. Ancak ne yazık ki mavi yakalılar ve sağlık çalışanları için hala uygulanabilir bir seçenek değil. Değişen düzenle birlikte bir anda sanal bir çalışma düzenine ayak uydurmak zorunda olan üstüne üstlük ev ve iş ortamları aynı lokasyonda toplanan beyaz yaka çalışanlar için ise bunu uygulamak hiç kolay değil.

Öyleyse gelin bu yazımızda ev ortamında uzaktan çalışmayı kolay ve kaliteli hale getirmek için neler yapabiliriz ele alalım.

1.İşlerinizdeki öncelikleri tespit edin:

Yöneticilerin, yaşanan her değişimsel süreç sonrasında durum analizi yapması ve içinde bulunduğu şartları anlamlandırması gerekir. Yapılan bu çalışmalar gelecek adına alınacak kararların, dolayısıyla sürecin devamında yapılacak uygulamaların çok daha isabetli ve uygulanabilir olmasını sağlayacaktır.

Durum analizinden çıkarılan sonuçlara göre bir çalışma planı belirlemek ve işleri önceliklendirmek hem sizin daha motive ve özgüvenli bir çalışma sürecine sahip olmanızı sağlayacak hem de yöneticinizin yaptıklarınızı kontrol etmesine yardımcı olacaktır.

2. Ekibinizin potansiyelini iyi analiz edin:

Eğer bir ekip yönetiyorsanız her bireyi iyi tanımak ve onların çalışma potansiyellerini bilmek bu süreçte işlerinizi işlerinizi çok daha hızlı ve başarılı bir şekilde yönetmenizi sağlayacaktır.

3. Çalışanları bilgilendirin:

Belirsizlik durumu insanlar üzerinde her zaman olumsuz etkilere sebep olmaktadır. Ne yapacağını bilememe, gelecek endişesi, başarı kaygısı ve kendinden beklenen performansı gösterememe gibi olumsuz etkilerle baş edebilmek için değişen sisteme ilk önce yöneticiler uyum sağlamalı daha sonra da çalışanları bu sisteme uyarlayabilmek için gerekli bilgilendirmeleri yapmalıdır.

4. Samimi olun:

Değişimin oluşturduğu stres karşısında rahat ve samimi davranabilen yönetici birçok konuda avantajlı olacaktır. Zira stres etkenleri algılama ve başarı faktörleri üzerinde oldukça etkilidir. Mutlu ve üretken bir çalışma ortamı oluşturmak için ilk önce ekip için iletişimsel problemler çözülmelidir.

Kişiler kendilerini rahat ifade edecekleri bir ortamda çok daha verimli çalışmalar yapabilecektir.

5.Süreç boyunca iletişim kurmaktan çekinmeyin:

Bu süreçte ekip ile iletişimi geliştirmek uzaktan çalışma yöntemine uyum sağlamaya çalışan çalışanların denetimi ve iş verimi açısından göz ardı edilmemesi gereken bir husustur. Her ne iş yaparsak yapalım insani süreçler her daim işlemekte ve başarı öncelikli olarak temel insani ihtiyaçların karşılanmasıyla elde edilmektedir.

6.Beklenmedik durum planları oluşturun:

Yönetici olarak durumlar karşısında B ve C planları oluşturmak kriz anlarında kontrolünüzü kaybetmenize engel olurken sizin daha sistematik ve istikrarlı çalışmanıza da yardımcı olacaktır.

Bu süreçte sizler için çeşitli içerikler oluşturmaya devam edeceğiz. Yazılarımızdan ve webinarlarımızdan haberdar olabilmek için lütfen bizi takip edin!

Yeni KoronaVirüs Hastalığı Yazı Dizisi 1: Genel Bakış

Yeni KoronaVirüs Hastalığı Yazı Dizisi 2: Saha Satış Ekiplerine Etkisi

Yeni KoronaVirüs Hastalığı Yazı Dizisi 3: Satış Süreçlerini Tekrar Tasarlamak 

Yeni KoronaVirüs Hastalığı Yazı Dizisi 4: Evden Çalışırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Yeni KoronaVirüs Hastalığı Yazı Dizisi 5: Telefonla Arama İpuçları

Yeni KoronaVirüs Hastalığı Yazı Dizisi 6: Satışa Giden Yol

« »